10-46. Šťáva z řapíkatého celeru *****

Sledování video textu

 

 

Největší hodnota syrového celeru je
v jeho neobyčejně vysokém obsahu sodíku:

 

Jedna z chemických vlastností sodíku
je udržovat vápník v rozpustném stavu.

 

     Syrová celerová šťáva má čtyřikrát více sodíku než vápníku. Tato skutečnost ji dělá tou nejcennější šťávou pro lidi, kteří celý život neustále konzumovali koncentrované škrobové a cukrové výrobky. Chléb, keksy, buchty, výrobky z obilí, omelety, špagety, rýže - všechny potraviny, které obsahují mouku - ke koncentrovaným škrobovinám patří. Bílý a hnědý cukr, stejně jako každý druh cukru, který byl vyroben nebo zpracován, a každá potravina, která obsahuje tovární cukr (také bonbony, limonády, zmrzlina apod.), patří do skupiny koncentrovaných sacharidů.

 

 

     Zkušenost však jednoznačně ukázala, že tyto potraviny jsou škodlivé a jejich neustálá konzumace vede k nedostatku živin, který je příčinou dnes již alarmujícího počtu nemocí.

 

     Zjistil jsem, že tyto koncentrované sacharidy patří bezesporu k těm nejškodlivějším civilizačním potravinám. Příroda nikdy neplánovala, že by lidský zažívací systém přeměňoval tyto takzvané potraviny na výživu pro buňky a tkáně těla. Následky jejich konzumace jsou zřejmé z degenerace až zahubení lidského těla ještě dříve než se zapomene na mládí. Mluvit o příznacích stáří ve čtyřiceti nebo šedesáti letech, je urážka přírody a našeho stvořitele. Je to ostuda, přiznat si, že nevíme, jak máme žít, a že jsme se nesnažili naučit se ty nejdůležitější základy o obnovování našeho těla. Ujíme se k smrti, protože se podvolujeme chuti k jídlu.

 

     Za prvé si musíme říci, že vápník je jeden z nejdůležitějších prvků v naší potravě. Musí být ale organicky navázán. Jestliže se potravina obsahující vápník vaří nebo zpracovává, přemění se vápník automaticky v anorganické molekuly. Tyto nejsou již rozpustné ve vodě a nemohou poskytnout výživu buňkám našeho těla, nutnou k regeneraci. Mimoto se při 54°C rozruší většina enzymů. Důsledkem je ucpání těla touto potravou, což vede k chorobným stavům, jako je artritida, cukrovka, onemocnění věnčitých tepen; křečové žíly, hemeroidy, žlučníkové a ledvinové kameny apod.

 

 

 

Novinky

 

 

 

     Za druhé se nahromadí v těle usazeniny z anorganického vápníku, jestliže se nepodnikne nic k jejich odstranění. Za přítomností organického sodíku mohou být však opět rozpuštěny a vyloučeny.

     Sodík hraje důležitou úlohu při fyziologických procesech těla. Jedním z nejdůležitějších je udržovat správnou hustotu krve a lymfy. Jediný sodík, který s ohledem na tuto funkci má cenu, je živý, organický sodík, který získáme z čerstvé zeleniny, salátů a mnohých ovocných plodů.

 

Celer je bohatý na sůl.

 

     Normální stolní sůl je složena z nerozpustných, anorganických prvků. Křečové žíly, arterioskleróza a mnoho jiných chorob se vysvětlují nadměrným solením.

     Sůl se potřebuje k tvorbě a funkci trávicích šťáv. Bez soli je zažívání prakticky nemožné, ale tato sůl musí být dokonale rozpustná ve vodě.

 

     Každá buňka v těle je soustavně proplachována solným roztokem, a jestliže není toto v potřebném rozsahu zachováno, buňka vyschne.

     Při komerční výrobě stolní soli se často používá vysokých teplot (asi 80 °C) ke zpevnění a potažení krystalků přísadami, aby sůl zůstala sypká. Taková sůl není již beze zbytku rozpustná ve vodě.

     Abych se tohoto nedostatku vyvaroval, jestliže vůbec sůl potřebuji, používám sůl kamennou. Kamenná sůl se nevystavuje horku. Zjistil jsem, že tato sůl je rozpustná ve vodě a je, přirozeně v malých množstvích, stravitelná.

 

     Je přirozeným katalyzátorem (chemická látka k urychlení reakcí, která se sama při reakcích neopotřebovává), který umožňuje plnohodnotné využití enzymů v těle.

 

Obsahuje obvykle tyto prvky:

  • chlorid sodný 90-95 %
  • síran vápenatý 0,5-1 %
  • síran hořečnatý 0,5-1 %
  • chlorid hořečnatý 0,5-1 %

 

     Obsah vody kolísá mezi dvěma a půl až šesti procenty. Normální stolní sůl obsahuje, mimo výše jmenovaných prvků, ještě následující látky v rozličných množstvích:

  • chlorid draselný 
  • síran draselný
  • bromid hořečnatý 
  • chlorid vápenatý
  • síran sodný
  • síran barnatý
  • chlorid strontnatý

 

 

     Většina těchto prvků ovlivňuje rozpustnost soli ve vodě. Podle mých zkušeností doporučuji při horkém, suchém počasí ráno sklenici čerstvé celerové šťávy a další až odpoledne, mezi jídly. Tím se normalizuje tělesná teplota, takže se cítíme dobře, zatímco lidé kolem nás jsou zpocení a malátní. 

 

     Sodík je jedním z nejdůležitějších prvků při vylučování kysličníku uhličitého z těla. Nedostatek organického sodíku vede k průduškovým a plicním potížím, které se ještě zhoršují přítomností cizích látek, např. tabákovým kouřem. Je to jedna z příčin předčasného stárnutí. Ženy, které kouří, stárnou každých pět let asi o patnáct roků.

     Nikotin dráždí nervy. Každé ulehčení, které se po kouření tabáku pociťuje, je psychický, pomíjející stav, kterého dosáhneme jen přechodně a na úkor zdraví. Tabákový kouř ovlivňuje negativně chuťové pohárky, takže kuřáci neustále více koření svá jídla, a tím se dostávají do začarovaného kruhu.

 

     Kombinace celeru s jinými šťávami je velice dobrá a určité směsi odstraní skoro fenomenálně tělesné poruchy způsobené různými nedostatky. Když šťávy mísíme, mění se přirozeně obsah prvků. Tyto směsi jsou i v boji proti nemocem velice užitečné.

 

U nervových chorob pomáhá k normalizaci
pořádné množství karotkové a celerové šťávy.

 

     Celer obsahuje velmi mnoho hořčíku a železa a oba prvky jsou jako výživa pro naši krev nesmírně cenné. Mnoho nervových a krevních nemocí se vysvětluje anorganickými mineráliemi a solemi, které se dostaly do těla denaturovanou potravou a medikamenty na uklidnění.

 

     Jestliže je v potravě obsah síry, železa a vápníku nedostatečný, anebo prvky jsou bohatě přítomny, ale v denaturované, anorganické formě, může to vést k astmatu, revmatizmu, hemeroidům a jiným poruchám. Nevyvážený vztah síry a fosforu v potravě může zapříčinit duševní zmatenost, neurastenie, nebo dokonce psychické choroby. Stejně tak může být mnoho nemocí, které se dodnes vysvětlovaly vysokou hladinou kyseliny močové, ve skutečnosti způsobeno takovými potravinami, které obsahují příliš mnoho kyseliny fosforečné a málo síry.

 

     Kombinace karotkové a celerové šťávy poskytuje vynikající a vyváženou směs těchto organických minerálií, kterou můžeme takovým chorobám předcházet a pomáhat tělu zpět k normalizaci.

-----

 

Samotná šťáva z řapíkatého celeru má výborný vliv na trávicí trakt, především na žaludek a střeva. Řapíkatý celer obsahuje vlákninu, která může pomoci snížit zácpu a zlepšit funkci trávicího systému. Pravidelné pití řapíkaté celerové šťávy může pomoci také snížit riziko vzniku vředů v zažívacím traktu a dokonce snižovat pravděpodobnost vzniku některých typů rakoviny, jako je rakovina tlustého střeva.

šťáva z řapíkatého celeru se stala populární díky svému vysokému obsahu vitamínů, minerálů a dalších živin, které mohou pomoci podpořit zdraví těla a snížit riziko některých zdravotních problémů. Zde je několik přínosů pití řapíkaté celerové šťávy pro lidské zdraví:

Řapíkatý celer obsahuje také důležité minerály, jako je draslík, hořčík, vápník a železo. Tyto minerály jsou důležité pro správnou funkci těla a mohou pomoci s regulací krevního tlaku, posílením kostí a podporou imunitního systému. Řapíkatý celer také obsahuje vitamíny A, C a K, které jsou důležité pro zdraví pokožky, očí a kostí. Celkově lze tedy říci, že pití šťávy z řapíkatého celeru může mít mnoho prospěšných účinků na lidské zdraví.

1.      Snížení zánětu v těle
Řapíkatý celer obsahuje fytonutrienty, které mají protizánětlivé účinky a mohou pomoci snížit zánět v těle. Například flavonoidy, jako je apigenin a luteolin, byly spojeny se snížením zánětlivých cytokinů a některých biomarkerů zánětu.
 

2.      Podpora zdraví trávicího systému
Řapíkatý celer obsahuje vlákninu, která může pomoci regulovat trávení a podpořit zdravou stolici. Také obsahuje látky, které podporují produkci kyseliny chlorovodíkové, která je důležitá pro trávení bílkovin.
 

3.      Snížení krevního tlaku
Některé studie naznačují, že řapíkatý celer může pomoci snížit krevní tlak, což může být prospěšné pro lidi trpící hypertenzí. Obsahuje totiž látky, které pomáhají uvolnit cévy a zlepšit průtok krve.
 

4.      Podpora zdraví srdce
Díky své schopnosti snižovat krevní tlak a zlepšovat průtok krve může pití řapíkaté celerové šťávy také přispět k celkovému zdraví srdce. Navíc obsahuje látky, jako jsou ftalidy, které podporují zdravé cévy a zabraňují ukládání plaku.
 

5.      Podpora zdravého metabolismu
Řapíkatý celer obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a dalších živin, které jsou nezbytné pro zdravý metabolismus těla. Například vitamín K je důležitý pro zdravé srážení krve a zdravé kosti, zatímco vitamín C podporuje imunitu a zdraví kůže.
 

6.      Detoxikace těla
Šťáva z řapíkatého celeru má také detoxikační účinky na tělo. Obsahuje látky, které podporují činnost ledvin a pomáhají eliminovat toxiny z těla. Tím také podporuje zdraví kůže, protože kůže je často ovlivňována toxickými látkami v těle.
- Řapíkatý celer obsahuje látky, které mohou pomoci odstranit škodlivé toxiny z těla
 

7.      Hladina cholesterolu v krvi
Šťáva z řapíkatého celeru může také pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi. Obsahuje totiž fytochemikálie, které podporují produkci žluči v játrech. Žluč je důležitá pro trávení tuků, a tak její zvýšená produkce může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi.
 

8.      Zdraví kostí a svalů
Díky obsahu vitamínu K a draslíku může řapíkatý celer přispět ke zdraví kostí a svalů. Vitamín K pomáhá udržovat správnou mineralizaci kostí a zároveň snižuje riziko osteoporózy. Draslík pak pomáhá udržovat správnou funkci svalů a snižuje riziko křečí.
 

9.      Podporuje zdraví srdce a cév
Vysoký obsah antioxidantů v řapíkatém celeru také podporuje zdraví srdce a cév. Antioxidanty pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle, které mohou poškozovat buňky a způsobovat záněty. To může vést k riziku srdečně-cévních onemocnění, jako jsou infarkty a mrtvice.
 

10.   Řapíkatý celer může pomoci i při snižování krevního tlaku.
Obsahuje totiž fytochemikálie, které mají vasodilatační účinky, což znamená, že pomáhají rozšiřovat cévy a zlepšovat průtok krve. To může vést ke snížení krevního tlaku a snížení rizika srdečně-cévních onemocnění.
 

11.   Podporuje zdraví srdce a cév
Šťáva z řapíkatého celeru obsahuje fytonutrienty, které mohou přispět k posílení zdraví srdce a cév. Například obsahuje látky zvané ftalidy, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi a také pomoci udržovat krevní tlak v normálních hodnotách. Kromě toho obsahuje také vitamín K, který je důležitý pro zdravé srážení krve.
 

12.   Podporuje zdraví trávicího systému
Díky vysokému obsahu vlákniny může šťáva z řapíkatého celeru pomoci udržovat zdravou funkci trávicího systému. Vláknina pomáhá regulovat trávení a udržuje střeva zdravá. Kromě toho obsahuje také látky, které pomáhají stimulovat tvorbu žaludečních šťáv a pomáhají tak trávit potravu efektivněji.
 

13.   Podporuje zdravé klouby
Díky obsahu vitamínu K může šťáva z řapíkatého celeru také pomoci udržovat zdravé klouby. Vitamín K je důležitý pro tvorbu kostní tkáně a může pomoci snížit riziko vzniku osteoporózy a dalších onemocnění souvisejících s kostmi.
 

14.   Pomáhá detoxikovat tělo
Šťáva z řapíkatého celeru obsahuje látky, které mohou pomoci detoxikovat tělo. Například obsahuje kyselinu jablečnou, která podporuje činnost jater a pomáhá odstraňovat toxiny z těla. Kromě toho obsahuje také mnoho antioxidantů, které mohou pomoci chránit tělo před volnými radikály a dalšími škodlivými látkami.
 

15.   Podporuje zdraví ledvin a močových cest
Řapíkatý celer obsahuje přirozené diuretikum, což znamená, že pomáhá zvyšovat množství moči a tím zlepšuje funkci ledvin a močových cest. Díky tomu může být užitečný pro prevenci infekcí močových cest a odstranění toxických látek z těla.
 

16.   Pomáhá snižovat krevní tlak
Řapíkatý celer obsahuje látku známou jako ftalidy, které jsou účinné při snižování krevního tlaku tím, že uvolňují svaly cév a umožňují větší průtok krve. Tento účinek může být zejména užitečný pro osoby trpící hypertenzí.
 

17.   Podporuje zdravou imunitu
- Řapíkatý celer obsahuje řadu antioxidantů, vitaminu C a draslíku, které jsou důležité pro zdraví imunitního systému. Pravidelná konzumace šťávy z řapíkatého celeru může pomoci posílit imunitní systém a snížit riziko onemocnění.
 

18.   Má protirakovinné účinky
Řapíkatý celer obsahuje fytochemikálie, jako jsou fenolové kyseliny a kumariny, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky a mohou pomoci předcházet rakovině. Studie ukázaly, že řapíkatý celer může inhibovat růst některých typů rakovinových buněk a snižovat riziko některých typů rakoviny, jako je rakovina prsu, rakovina tlustého střeva a rakovina jater.

Je však důležité si uvědomit, že šťáva z řapíkatého celeru není zázračným lékem na žádné zdravotní problémy a neměla by nahrazovat vyváženou stravu a zdravý životní styl.

předchozí   …   další

Upozornění

Je pochopitelné, že při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky. Autoři nemohou ručit za následky vyplývající ať už ze správného, či nesprávného použití metod a receptů, které jsou prezentovány.


Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze