Muškátový květ a oříšek

 

Muškátový oříšek

Muškátový květ
Myristica frangrans Houttuyn

 


 

     Muškátový ořech i květ pocházejí z jediného ozdobného tropického stálezeleného stromu. Bylo to vzácné koření i lék. 

 

     Je doporučovaný při katarech střev, oslabení nervového systému,  revmatismu, na podporu chuti k jídlu a proti nadýmání. Našly se u něj také narkotické účinky (slabé). 

 

     Mattioli o něm píše: „. . . činí vonný dech, odstraňuje z tváře skvrny, posiluje žaludek a játra, zmenšuje oteklou slezinu, žene moč a ucpává. Rozhání nadýmání a posiluje paměť." Dnešní lékaři doporučují muškátový oříšek i květ při oslabení nervového systému, proti katarům střev, revmatismu, na podporu chuti k jídlu a proti nadýmání. Našly se u něho i narkotické účinky.

 

     Muškátový ořech i květ obsahuje 3-15 procent silice, až 30 procent oleje, 30 procent škrobu, ferment lipázu, barviva, živíce a jiné látky. Tropický strom, který nese „muškátový ořech i květ", nazývá se macizeň pravá a je to velmi hezký strom. Má tmavozelené listy, zelenavou hladkou kůru a tvoří kuželovitou korunu. Je to rostlina dvoudomá, která má zvlášť samičí a samčí květy. Plod je bobule s jedním semenem (muškátový ořech); bobule ve zralosti puká.

 

     Kvalitní muškátový ořech má mít příčný průřez bez dutin, má příjemně vonět a kořeněně, poněkud palčivě chutnat. Muškátový květ je zlatavě žlutý až hnědý; u nás se prodává mletý.

 

Pro ty, kteří se rozhodli svou potravu nejdříve zničit vařením:

 

     Jako koření se používají do masitých jídel, polévek, ragú, do pečiva, mají značné uplatnění v potravinářství, ale i v parfumerii, likérnictví.

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze