Jícen

 

JÍCEN

     Jícen je asi 25 cm dlouhá svalnatá trubice, která začíná u hrdla a sestupuje k žaludku. Prochází mezi průdušnicí a páteří, kolem levé průdušky, proniká bránicí vlevo od střední linie a spojuje se se žaludkem.

 

     Ve funkci jícnu dochází k pozvolné změně chtěné svalové činnosti, kterou si uvědomujeme, v činnost „automatickou“, nechtěnou, která posunuje potravu z úst do žaludku.

 

     Chemické reakce, které připravují potravu k trávení, začínají v ústech promísením potravy se slinami a její přeměnou na heterogenní masu. Tato je nasycená sekretem žlázy příušní, podčelistní a podjazykové, stejně jako slinnými žlázami dutiny ústní. Úkolem slin je potravu navlhčit, potravinovou kaši „namazat“, určité substance rozpustit, podpořit polykání, zkrátka poskytnout pomoc trávení. Všechno toto se - odehrává v ústech, takže jícen nedělá vlastně nic jiného, než dopraví potravu do žaludku.

 

      Je-li tělo zatíženo velkým množstvím hlenů v oblasti hlavy, musí přirozeně část proniknout i do jícnu. Protože je tento hlen magnetem pro baktérie, vzniká nebezpečí, že se dostanou do potravinové kaše. Protože zažívací systém nemá jinou možnost, je pro baktérie lehké dostat se do žaludku, popřípadě do tenkého střeva, kde mohou způsobit škody.

 

Novinky

 

     Jestliže však žijeme přirozeně, jíme potraviny, které obnovují buňky a tkáně těla a jsme duševně v tomto směru na výši, můžeme každému orgánu našeho těla, včetně jícnu, pomoci pracovat na zdravějším a delším životě.

 

     Vulgárnost, neslušnost a prostopášnost jsou mimo jiné, také známky nemocného stavu vědomí a nemorálního ducha. Špatná životospráva škodí tělesným funkcím, je příčinou degenerativních zjevů a škodí také mozkovým buňkám. Vyšetření kriminálníků ukázala, že špatný tělesný a duševní zdravotní stav je spolupříčinou kriminálního způsobu života. Je důležité zabránit, aby takový stav ovlivňoval rodinu, výchovu a vzdělání dětí. Když dítě dospívá, vytváří si zvyklosti, které určují jeho život v dospělosti.

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze