6. Pomoc ke svépomoci

 

     Nikdo se nemůže uchránit před tím, aby se kvůli nějakým nepředvídatelným okolnostem neocitl psychicky na dně, odkud nevidí v tu chvíli žádné východisko a hrozí mu, že situaci nezvládne.

     Hodně lidí vzápětí sáhne po rychle působících "pomocnících v nouzi", alkoholu, nikotinu, utišujících prášcích; nebo se podvolí nutkavé potřebě jíst, aby si něco kompenzovali a našli klid.

     Potom však původní problém jenom dále roste - a nakonec je člověk stále nešťastnější a deprimovanější.

     V takovém případě je mnohem lepší, když je člověk připravený pomoci si sám, když má po ruce pomoc, kterou si dobře vybavil jako určitou "domácí lékárnu proti duševním trablům", aby v případě nouze do ní mohl rychle sáhnout.

     Nejspontánnějším a nejúčinnějším prostředkem proti tomu, když se člověk ocitne duševně na dně, je totiž radost.

     Radost má jako lék velkou hodnotu pro všechny tělesné orgány, a tím také pro naši duši.

     Každá myšlenka a každý pocit vyvolává v těle určitý chemický proces a přitom vznikají látky, které odpovídají přesně charakteru určité myšlenky nebo pocitu.

     Mohou to být jak jedovaté látky, tak léčivé látky, které obranný systém oslabují, nebo posilují.

     Vzhledem k této skutečnosti nám velice pomůže, když programujeme své myšlenky co nejrychleji jako radost, protože to je vůbec ten nejlepší způsob, jak si sám pomoci. Každý zná sám sebe nejlépe a ví, co mu udělá radost a čím zase probudí k životu svůj elán. 

     Tělo se tak může rychle regenerovat, imunita se rychle stimuluje a člověk se brzy cítí podstatně lépe, protože získal novou energii, a tím také většinou jiný pohled na věci, čímž se posiluje jeho schopnost řešit problémy. Tímto způsobem potom také probíhá překonávání potíží mnohem snáze. Mějte ve své "lékárničce proti duševním trablům" vždy dobře připravené to, co vám může udělat radost v dobách krize.

     Vlastní kreativitě a mnohým dobrým nápadům se přitom meze nekladou.

 

      Nyní vám nabízím několik příkladů, které si každý může podle libosti a nálady rozšiřovat. Dovoleno je prostě všechno, z čeho má člověk radost: 

 

Novinky

 

* Oblíbená "snová hudba".

* Oblíbené filmy".

* "Balíček příjemností" pro hezký den strávený doma: pěna do koupele, pleťové masky, barva na
vlasy, tělové emulze.

* Nový parfém pomůže rozšířit kolem vás jinou
atmosféru.

* Staré milostné dopisy, fotografie, vzpomínky na dětství, které rádi bereme znovu do ruky.

* Potřeby pro kutily, malířské náčiní, s jejichž pomocí můžeme svobodně rozvíjet svou kreativitu.

Kreativita je nositelem tvůrčí energie. Pomůže nám efektivně a rychle přijít na lepší myšlenky.

Podobně působí také ruční práce.

* Malý, hezky zabalený balíček, který jste si již starostlivě připravili, abyste mohli sobě nebo nějakému milému člověku udělat radost. Pamatujte na to, že:

"...radost, kterou dáváš, se vrací do vlastního srdce!"

* Nebo úplně jednoduše vezmete nějaké peníze, abyste si mohli hned opatřit nějakou "náplast na bolístky", abyste si třeba nechali udělat nový účes a dopřáli si malé radosti.

Ostatně: oranžová barva k tomu také přispívá!
Podstatné přitom je, že máte všechno dobře připravené, abyste v případě potřeby měli po ruce všechno, co vám pomůže rozptýlit a zbavit se vašeho trápení, aby zase brzy převládla radost.

     "Kdo chce krásu těla, ducha nebo duše, ať vytváří atmosféru a to, čím život sám ony síly rozvíjí," řekl Edgar Cayce.

 

     To znamená, že je možné kdykoli silou myšlenek vést energie k určitým částem těla - jak pozitivní, tak i negativní. 

     Když se člověk záměrně odpoutává a zaměstnává, potom si může rychle aktivovat vnitřní energetický potenciál, protože se myšlenky obrátily k pozitivním, konstruktivním věcem, a tak může být obnovena vnitřní rovnováha. 

     Pokud to již došlo tak daleko, potom je člověk také znovu otevřenější a připraven, aby své problémy bez emocí promyslel a řešil.

     Je proto dosti důležité, abychom v případě, že máme starosti a trápení, o nich stále znovu sebetrýznivě nehloubali, protože tak vzniká energetický blok a problémy jsou potom ještě horší a tísnivější.

     Mnohem lepší je, když se rozptýlíme a zaměříme se na krásnější věci - hudbu a jiné radosti - neboť tím se energie odvádí od bolesti a plyne k sluneční pleteni, sídlu našeho podvědomí a centru energie v našem těle, které symbolizuje radost z bytí.

     Přepólováním síly myšlenek je energie z tohoto místa odvedena a začíná znovu proudit, bolest odeznívá a s tím přicházejí zase nové ideje a myšlenky, jak se znovu nejlépe zmocnit života.

 

Princip svépomoci zní:

Energie následuje myšlenku.

Nejdůležitějším předpokladem pro to je však vyváženost elektromagnetického pole v našem těle a na to můžeme působit pozitivními myšlenkami a hlubokým, vědomým dýcháním. Můžeme náš život se všemi jeho nároky a problémy a starostmi, které nás většinou velmi zatěžují, s trochou radosti rychle zase uvést do stavu, v jakém má být. Jde jen o to, abychom poznali a využívali léčivou sílu radosti; která je vždy v pohotovosti, protože tak můžeme snadno zvládnout i dosti obtížné životní krize. 8

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze