16. Správná výživa - III. Tuky a oleje

Sledování video textu

 

 

 

      Tuky jsou důležité pro správnou funkci a aktivitu těla a jejich rovnováhu. 

 

     Chemicky jsou tuky spojení glycerinu s jednou nebo více mastnými kyselinami. Mastné kyseliny se skládají z uhlíku, vodíku a kyslíku.

 

     Tuky se dělí do tří tříd:

  1. Řídké oleje - např. rostlinné: slunečnicový, sezamový, olej z rýžových klíčků, bodlákový olej, olej z vlašských ořechů a olivový - abychom vyjmenovali ty nejdůležitější.
  2. Husté a těžké oleje - jako živočišné tuky
  3. Pevné tuky - jako "Linco", "Rama" a jiné margaríny na pečení.

 

     Co do výhřevnosti dodává tuk o 125 procent víc energie než sacharidy (cukr) a bílkoviny. Dále jsou tuky důležité při zachování rovnováhy vitaminů v těle, jsou důležitými nositeli v tuku rozpustných vitaminů A, D, E a K.
(poznámka na rychlé zapamatování je:
Vitaminy rozpustné v tucích ADEK = zADEK)

 

     Vyvážená výživa by to měla respektovat a zařadit správné druhy tuků.

 

     Tuky jsou životně důležité součásti buněk a tkání těla, ale jen tehdy, jestliže se jedná o přírodní tuky, které nebyly vystaveny nadměrnému teplu.

 

     Zažívací procesy vedoucí k asimilaci tuků je dělají kluzkými, "emulgují" je. Přehřáté tuky již nemohou být emulgovány. Silně přehřáté tuky, stejně jako potraviny a výrobky těmito tuky nasycené (hranolky, brambůrky), nemohou být správně stráveny. Výsledkem je ztráta výživné hodnoty jak potraviny, tak tuku. Ještě povážlivější je konečný produkt této tukem prosycené potravy, který ucpe tlusté střevo, když se konečně prosoukal tenkým střevem.

     Na druhé straně, nezahřáté, nezpracované tuky, například oleje v syrových salátech, jsou rychle a beze zbytku emulgovány a oxidovány, stráveny a přijaty tělem.

 

     Jeden z úkolů, tuků je "mazání" kloubů kostry těla. S přibýváním konzumace potravin vařených nebo pečených v horkém tuku došlo k alarmujícímu zvýšení počtu lidí trpících kloubními bolestmi způsobenými vysušením kloubní tekutiny, která má za úkol udržovat klouby vláčné a pohyblivé. 

     Nespočetné miliony tun pečeného masa, špekáčků, pečených kuřat, hranolků, omelet atd. jsou spolupůvodci vrzajících, bolících a nositele mučících kloubů, kterým byly přírodní tuky pro "kloubní mazivo" odepřeny.

 

     Zářící zdraví nezískáte potravinami, které byly připraveny v horkém tuku nebo oleji.

 

 

 

Novinky

 

 

 

 

Zácpa

     Zácpa je dalším důsledkem konzumace potravin připravených v silně zahřátém tuku nebo oleji, které byly často víckrát zahřáty. Člověk potřebuje přírodní tuk zvláště jako mazání pro zažívací ústrojí a všeobecně pro celé tělo. Člověk, kterému chybí tuky, má potíže s vyloučením odpadů z těla.

     Železo a sodík patří k prvkům, které potřebuje krev, aby měla k dispozici dostatek kyslíku k dokonalému spálení vodíku, ze kterého jsou složeny mastné kyseliny. 

     Je-li spalování nedokonalé, vede to k nadměrné tvorbě tukové tkáně - obyčejně tam, kde si ji nejméně přejeme! Tento stav ruší také trávení a příjem sacharidů a bílkovin, což vede rovněž k tvorbě tukové tkáně.

Za studena vytlačené oleje jsou jediné, které jsou hodnotné.

(zpravidla jsou označovány nápisem „Extra Virgin“ nebo „Panenský olej“)

 

     Chemické zákony platí nejen pro naše potraviny, ale také pro naše zažívací procesy. Aby mohly být tuky stráveny, musí se rozštěpit na glycerin a soli nebo elementy mastných kyselin. Přítomnost natria (sodíku) a jiných volných alkalických prvků, které dává k dispozici žluč a trávicí šťávy slinivky břišní, je nutná pro rozštěpení mastných kyselin. To je důležité pro emulgaci, kterou se stávají tuky kluzkými.

     Když je tímto způsobem potrava emulgována, směřuje do jater, aby byla absorbována a přeměněna zpět v neutrální tuky.

     U vepřového sádla, margarínů a podobných továrních výrobků, dále u tuků a olejů, které byly při zpracování vystaveny vysokým teplotám, byla výživná hodnota zničena, přestože reklama prohlašuje pravý opak.

Avokádo nám dodává ten nejlepší tuk,
který můžeme našemu tělu poskytnout.
Všechny ořechy, stejně jako všechny zeleniny
obsahují mnoho dobrého tuku
, a to v různém množství.

 

 

Novinky

 

Vystříhejte se pečených jídel!

     Jíte-li pečená jídla, znemožňujete účinně vyživovat vaše tělo, protože rozehřátý tuk brání správné funkci jater při zužitkování potravy:

     Teplota olejů a tuků, které používáme k vaření, se pohybuje všeobecně mezi 180 až 320 stupni Celsia. Jestliže se k pečení použije například olivový olej, ohřeje se lehce na sto osmdesát stupňů, to znamená na teplotu, při které se rozkládá. Ostatní oleje se chovají podobně.

     Protože jste si nyní vědomi, že horko ničí hodnotu každého tuku, vyvarujete se pečených potravin. 

 

Pozor! Margarín je nestravitelný!

     Neustále se tvrdí, že by se měla dávat přednost margarínu, protože je rostlinný produkt, před máslem, které je původu živočišného.

     Ve skutečnosti se margarín nejen vyrábí za velmi vysokých teplot, které znesnadňují tělu využít vitaminy rozpustné v tucích, ale přidávají se k němu chemikálie, barviva a ostatní přísady, které byste neměli tělu vnucovat, jestliže chcete dosáhnout zářícího zdraví nebo si je udržet.

     Tuky dělíme na nasycené a nenasycené. Oleje, které se extrahují tlakem za studena, patří mezi nenasycené tuky, a obsahují proto málo cholesterolu. Všechny živočišné tuky obsahují cholesterol, protože se skládají hlavně z nasycených tuků.

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze