10b. Močový měchýř

Sledování video textu

 

 

Filtrovací a vylučovací systém

MOČOVÝ MĚCHÝŘ

     Močový měchýř je lehce roztahovatelný, sliznicí potažený vak, uložený v malé pánvi před konečníkem. Dostává pravým a levým močovodem moč z ledvin, kterou čas od času odevzdává do močové roury otvorem opatřeným svěračem (prstencový sval). Moč je tekutý produkt látkové výměny, který tělo odstraňuje navenek. U zdravých je to čirá, jantarově žlutá tekutina charakteristického zápachu. Jeho průměrná hustota je 1,02. Průměrné množství vyloučené moči za 24 hodin činí 1,5 litru.

 

     Z chemického pohledu je moč vodný roztok močoviny, kreatininu a kyseliny močové s trochou kyseliny hippurové, kalcia (vápník), chloru, magnézia (hořčík), fosfátů, kalia (draslík), natria (sodík), sulfationů a zvláštních barviv.

 

Reakce moči (pH) se pohybuje mezi 5,5 - 8,0
a dá se, mimo jiné, ovlivnit i stravou:
převážně masitá strava = reakce kyselá,
převážně rostlinná strava = reakce zásaditá.
Normálně obsahuje moč 96 % vody a 4 % pevných látek.

 

     Denně se vyloučí močí průměrně asi 30 g močoviny, 1 - 2 g kreatininu, 0,75 g kyseliny močové a 16,5 g soli. Abnormální moč může obsahovat cukr (u cukrovky), albumin (např. při zánětech), žlučová barviva (onemocnění jater) a krev (u úrazů, onemocnění ledvin a močových cest).

 

     Při těch mnoha vyšetřeních moče, které jsem provedl, se jednoznačně prozrazuje konzumace masa abnormálním množstvím kyseliny močové.

     Je nesporné, že si močový měchýř, naše nádoba na tekuté produkty látkové výměny, zasluhuje velkého respektu, protože jejich analýza ukazuje na pravděpodobné zvyklosti v jídle a pití.

 

Novinky

 

 

     Blízkost močového měchýře u sestupného tračníku a zvláště u esovité kličky a konečníku, ho dělá citlivým na každou abnormalitu v kterémkoliv úseku tlustého střeva. Na tuto důležitou skutečnost bychom měli myslet celý život. Roční střevní výplachy měly pro naše čtenáře neocenitelnou hodnotu.

 

     Zamyslete se nad nedostatkem prozíravosti v mnoha rodinách, které zanedbávají dětem vštěpovat důležitost správné výživy a vnitřní čistoty? Neexistuje žádná náhrada za zdraví. Choroba začíná často v tlustém střevě; udržujte ho v čistotě a budete žít déle a zdravěji.

 

     Vyšetření moče může jednoduchým způsobem odhalit stav tlustého střeva a celého těla. Mám vždy v zásobě lakmusový papír, který dostanete koupit téměř v každé drogerii nebo lékárně. Když se navlhčí močí asi 2,5 cm tohoto proužku, ukáže papír stupeň kyselosti od pH 5 do pH 6 a to je v mezích normy. Když ukazuje barva hodnotu 6,5 a víc, je to známka alkalické (zásadité) moči. Neposuzujte však acido-bazickou hodnotu podle jednoho vymočení, protože hodnoty se mohou během 1 - 2 hodin měnit.

 

     Chcete-li mít zhodnocení vašeho zdravotního stavu, vyhledejte lékaře nebo kvalifikovaného terapeuta.

 

 

Staří Římané měli jedno motto:
 „Verbum sat sapientis“,
což znamená
„Moudrému stačí jedno slovo“.

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze