Leonardo da Vinci

Leonardo di ser Piero da Vinci (toskánsky Lionardo)
15. dubna 1452 Anchiano u Vinci – 2. května 1519 Cloux u Amboise

 

     Všestranná renesanční osobnost - významný malíř, sochař, architekt, přírodovědec, hudebník, spisovatel, vynálezce a konstruktér. Leonardo da Vinci není jen jeho Mona Lisa, ale i létací stroje, funkční automobil, zbraně, první jízdní kolo, studie lidského těla a mnohem více. Miloval ptáky a nechal se jimi inspirovat při konstrukci letadel, což se také projevilo v jeho jídelníčku. Byl totiž zapřisáhlý vegetarián.

 

     V 15. století svými myšlenkami, návrhy a vynálezy předběhl výrazně svou dobu, díky čemuž působí jeho život i práce tak záhadně. Spousta Leonardových strojů je jen o myšlence, ale zároveň předzvěstí pozdějších vynálezů. Trvalo 500 let, než na jeho práci navázali další objevitelé.

 

     Ohledně potvrzení vegetariánství je nejčastěji citován dopis, který zaslal italský cestovatel a výzkumník Andrea Corsali svému chlebodárci Giulianovi de Medici (v jehož službách byl i sám Leonardo da Vinci). Píše v něm o svých zkušenostech z Indie a popisuje, že zdejší Hinduisté nejedí maso a odmítají násilí vůči zvířatům a dodává „stejně jako náš Leonardo da Vinci“.

 

 

 

 

Novinky

 

 

 

Zdravotní doporučení

     Leonardo jedl obilí, ovoce a zeleninu, sýr, vejce, med a pil víno. 

     Jeho různá zdravotní doporučení bychom bez výhrady mohli přijmout tak, jak je formuloval před více než pěti stoletími. Doporučuje zdravý životní styl, který vychází z malých, ale častých dávek čehokoli – tedy například tělesného cvičení nebo vína, které naopak nedoporučuje na lačný žaludek nebo bez jídla. Zdravé tělo si také podle něj udržíme, když budeme držet hněv na uzdě, nebudeme dlouho setrvávat v uzavřených místnostech a pokud možno se vystříháme léků.

 

Literát

     Leonardo da Vinci po sobě zanechal mnoho nedokončených maleb i vynálezů a něco se i za staletí ztratilo, výzkum Leonardových deníků není dodnes ukončen. Zachovalo se 3500 svazků technických náčrtků a 48 až dosud nalezených svazků rukopisů a poznámek většinou šifrovaných. Leonardo se jako literát projevoval mimo jiné i zapisováním svých myšlenek. Krátké texty se dochovaly v hojném množství.

 

Zabíjení lidí

     V mládí jsem se zřekl jedení masa a přijde ještě den, že lidé mně podobní se budou na zabíjení zvířat dívat tak, jako se dnes dívají na zabíjení lidí.

     Člověk je zajisté pánem tvorstva, neboť ve své brutalitě předčí všechna zvířata. Žijeme ze smrti jiných. Jsme jako pohřebiště! Přijdou doby, kdy se lidé budou dívat na zabití zvířete, jako se dívají na zabití člověka."

 

Chodící hřbitovy

     Vpravdě je člověk králem zvířat, neboť je svou brutalitou předčí. Žijeme ze smrti druhých. Jsme chodící hřbitovy!

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze