5. Hledejte a naleznete

Sledování video textu

 

     Před několika měsíci jsem byl představen jednomu úspěšnému inženýrovi. Byl skutečně úspěšný. Podíval se na mne, asi aby mě ohodnotil a pronesl toto pozoruhodné zjištění:

     "Pane doktore, těší mě, že vás vidím, ale vy nejste vůbec tím, koho jsem očekával, že uvidím!"

     "O jé," řekl jsem, "copak jste ode mne očekával?"

"Nuže, očekával jsem statného muže při těle. Jste příliš hubený, než abyste byl dobrým příkladem pro své učení. Já vážím asi 145 kg, jsem zdravý a silný a ještě jsem nebyl ani jeden den práce neschopen pro nemoc. Na vaši výšku byste měl vážit mnohem víc!"

"Ale," odvětil jsem, "nemáte nikdy bolesti hlavy, pálení žáhy, zkažený žaludek, jaterní potíže? Viděl jste už někdy tlustého závodního koně? Já jsem typ závodního koně a tyto potíže nikdy nemám."

"Ach," odpověděl, "to jsou normální věci, kterým je každý vystaven!"

"Ale kdepak," zvolal jsem. "Kdybyste shodil padesát nebo padesát pět kilogramů, zjistil byste zakrátko, že tyto normální věci jsou příznaky nemocného těla. Jednou se nad tím zamyslete."

 

     Potkal jsem tohoto pána za jeden nebo dva týdny zase a skoro jsem ho nepoznal. Vyprávěl mi, že po našem rozchodu při minulém setkání zašel do obchodu s bioprodukty, koupil si všechny moje knížky a přečetl je.

     „Přesvědčil jste mě," řekl. Začal nejdříve se sérií střevních výplachů a potom pozvolna seškrtával ze svého jídelníčku to, co bylo označeno za nevhodné. Zhubl na devadesát pět kg a netrpěl "na normální věci, kterým je každý vystaven".

 

     Právě v tomto okamžiku jsem byl přerušen dálkovým telefonním hovorem. Ozval se příjemný hlas mladé ženy, která byla zmatena tím, že její přítelkyně jednoduše nechápaly, jak může dodržovat náš program a přitom zůstat zdravou.

     Zeptala se mě: "Co děláte proti bolestem hlavy?"

Odpověděl jsem: "Já žádné nemám." Ona sama prý trpí bolestmi hlavy jen zřídka, ale její přítelkyně ji pověřily, aby se zeptala, co mají dělat. "Kdybych měl někdy bolesti hlavy," řekl jsem, "pak bych nejdříve vyčistil své tělo a bolesti hlavy by určitě zmizely."

 

Novinky

 

     Pro bližší porozumění uvádím ještě korespondenční lístek, který jsem dostal a který pokládám za zajímavý a zvláště srdečný:

     "Milý pane doktore Walkere, četl jsem Vaši knihu "Omládněte" a jsem tomu velmi rád. Je mi sedmnáct a myslím si, že jsem právě na dobré cestě začít nový život. Přinejmenším jsem zjistil, jak se může omládnout dříve, než se zestárne. Měl jsem knihu sotva z poloviny přečtenou, když jsem se o ní zmínil jedné své přítelkyni. Chce si ji okamžitě vypůjčit, jakmile já se čtením skončím. Teď jsem ji tedy dočetl a mrzí mě, že nemá každý takové znalosti o svém těle jako já."

 

     Chtěl bych vám říct, že tito mladí lidé jsou přes své dlouhé vlasy a módní oblečení cennější, než se dá slovy vyjádřit. Hledají pravdu a starostlivě dbají na to, aby našli, co mají dělat. Zajímají se nadšeně o to, co může udělat jejich život lepším a zdravějším. Pochází ze všech vrstev a povolání. Kladou chytré otázky - a vydrží.

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze