19-6. Slinivka břišní

Sledování video textu

 

    

    

     Slinivka břišní (pankreas) je nejaktivnější žláza našeho zažívacího systému. Produkuje současně rozličné druhy zažívacích šťáv, které štěpí nejrůznější složky naší potravy. Slinivka pracuje nejlíp, jestliže jíme syrovou zeleninu, saláty a ovoce. Nemá prakticky se štěpením molekul nic společného, pomáhá jen atomům a molekulám se oddělit, aby mohly být přijaty krví a proudem lymfy a všude v těle rychle využity žlázami, buňkami a tkáněmi.

 

     Jíme-li potravu obsahující škroby, cukr nebo maso, je slinivka nadmíru zaměstnána. Škrob jako takový je nestravitelný a musí se proto nejdřív rozložit na prvotní cukry. Slinivka břišní musí nejen dodávat trávicí šťávy pro tyto cukry, ona musí i pomáhat při přeměně nebo rozložení škrobu. Tato práce navíc může vést k cukrovce. Jíme-li maso, ryby nebo drůbež, nemůžeme koncentrovanou bílkovinu nebo aminokyseliny zužitkovat tak, jak jsou. 

 

Novinky

 

     Všechno se musí rozložit na atomy, aby tělo mohlo tyto atomy nově složit a vytvořit tak svoji vlastní bílkovinu. Pankreas vykoná největší část této práce tím, že dodává nutné zažívací šťávy. Tato úloha vyžaduje velký pracovní výkon a nejen že přetěžuje slinivku, ale dává také vznik velkému množství kyseliny močové, jak jste si již v této knize měli možnost přečíst.

 

     Tuky v naší potravě se musí rozložit na glycerol a mastné kyseliny. K tomuto pochodu dodává slinivka také příslušné zažívací šťávy. 

 

     Protože slinivka břišní musí i za příznivých podmínek pro nás tvrdě pracovat, je nesmyslné, abychom ji ještě přetěžovali tím, že jíme a pijeme škodlivé potraviny. Ba naopak - měli bychom se s ohledem na to zamyslet nad naší chutí k jídlu a nad našimi potřebami, chceme-li omládnout.

 

     Lidé, kteří trvají na tom, aby jejich děti dostaly bonbony, keksy a jiné moučné výrobky, stejně jako cukrem slazené nápoje, jistě nechápou, co tím dětem způsobují. Hrozivý přírůstek onemocnění cukrovkou u dětí by měl být pro rodiče poučením. Jestliže chceme v dnešní době a v této generaci omládnout, potom musíme použít rozumu a moudrosti. Nemůžeme si jednoduše dovolit nechat se svádět nesprávnou reklamou. 17

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze