Hloh obecný

Bylinky Zdraví na dlani

 

Hloh obecný
Crataegus oxyacantha 

 

Výskyt:

Hloh tvoří souvislé houštiny na okraji lesů, na kamenitých mezích nebo se vysazuje do živých plotů.

 

Popis:

Keř nebo strom z čeledi růžovitých dorůstající výše 7 m. Má bílé květy s červenými prašníky, které nepříjemně voní. Plody jsou červené malvice, uvnitř s tvrdými peckami.

 

Sbíráme:

Sbíráme nepříliš rozvité květy (Flos crataegi) od května do června, květy a listy (Crataegi folium cum flore)od května do června, listy od června do září (Folium crataegi)a plody (Fructus crataegi)od září do října.

 

Účinné látky:

Květ hlohu obsahuje silici, quercitin a qurcetin, listy kyselinu krategovou, a oleanovou, plody obsahují hlavně třísloviny, glykosidy a cukry.

 

Použití:

Hloh reguluje krevní oběh, snižuje krevní tlak, uklidňuje nervovou soustavu a upravuje poruchy ochablého srdečního svalu.

 

Čaj (nálev) a tinktura:

Čaj a tinktura se užívají s úspěchem při

  • srdečních neurózách,
  • bušení srdce,
  • srdeční slabosti,
  • nespavosti,
  • proti vysokému krevnímu tlaku,
  • kornatění tepen
  • a v rekonvalescenci po záchvatech mrtvice .

Před aplikací je nutná porada s lékařem.

 - 1 lžička řezaných sušených listů a 1 lžička sušených květů na ¼ l vody. Necháme přejít varem a na 15 minut odstavíme: Pijeme chladný ráno a večer po jednom šálku.

 

Odvar z plodů:

2 lžíce plodů na ½ l vody, vaříme 10 minut Pijeme vlažný 2 šálky denně

  • proti ledvinovým kamenům.

 

Tinktura:

sušené květy zalijeme lihem, vodkou nebo slivovicí a necháme 14 dní v uzavřené láhvi za občasného protřepáni stát. Užíváme 3 x denně 20 kapek na lžíci vody.

 

 

předchozí   …   další

Upozornění

Je pochopitelné, že při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky. Autoři nemohou ručit za následky vyplývající ať už ze správného, či nesprávného použití metod a receptů, které jsou prezentovány.


Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze