Bránice

 

BRÁNICE

     V souvislosti s naším tělem neslyšíme slovo bránice tak často. Je to přepážka mezi dutinou hrudní a dutinou břišní. Rozprostírá se od bederní páteře, upevňuje se po stranách na chrupavky 7. - 12. žebra a vpředu na dolní části kosti hrudní. Bránice se kopulovitě vyklenuje do hrudníku, při vdechnutí se stahuje a oplošťuje, čímž se zvýší volumen hrudníku.

 

     Bránice je důležitý sval, který se podílí na dýchání, vyprazdňování střeva, na průběhu porodu a mnoha dalších aktech. Při škytavce se křečovitě stahuje. Zadní svalová část bránice, upínající se na páteř, je náchylná k poruchám, které vycházejí z páteře.

 

     Svalové snopce bránice v oblasti hrudního koše způsobují při dýchání roztahování a stahování žeber. Existuje účinný cvik, který provádím skoro vždycky, když jdu na procházku. Spočívá v tom, že se přes zuby vdechuje a přitom se opakovaně říká „šůů, šůů“. Zkuste to jednou; položte si ruku na bránici, řekněte „šůů, šůů“ a ucítíte, jak se bránice vtahuje dovnitř. To znamená, že nutíte opotřebovaný vzduch a kysličník uhličitý, aby se dostaly z dolních partií plic ven a tím necháte nevědomky a automaticky proudit čerstvý vzduch do těchto dolních partií (vakuum efekt). Je-li moje procházka delší než jeden a půl kilometru, dělám tento cvik vždy; potom se mně zdá, že půda pod nohama proklouzává a vrátím se domů osvěžen. Trochu tréninku ukáže, jak je tento v o výcvik skutečně důležitý.

 

Novinky

 

     Činnosti, na kterých se bránice podílí, jsou tak rozsáhlé, než aby zde mohly být vyjmenovány.

Spokojme se s konstatováním, že jde skutečně o důležitou část těla a že její stav závisí velmi na stavu tlustého střeva. Uvědomme si jen problém vyprazdňování střeva, kdy musí být často nasazena svalová síla a hned je nám jasné, že tlusté střevo musí být udržováno v čistotě, aby se předešlo komplikacím v krajině bránice.

 

     Každá komplikace, která ovlivňuje negativně bránici, může narušovat dýchání, překážet srdeční činnosti, ztěžovat zažívání a resorpci potravin a také tlačit na solární plexus a tím mu bránit v jeho činnosti.

 

     Je vždy moudré, užitečné a prozíravé podrobit se alespoň jednou do roka výplachu tlustého střeva. Vyplatí se to, neboť neexistuje žádná lepší prevence jak zabránit předčasné senilitě, nebo stavu senility v každém věku.

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze