Vrátník

 

Vrátník (pylorus)

     Na konci žaludku je prstencový sval, kterému říkáme vrátník. Určuje množství potravinové kaše, zpracované žaludečními šťávami, které opustí žaludek. Tekutiny projdou vrátníkem většinou přednostně. Ve vrátníku uložené žlázy vylučují tekutinu, která stimuluje účinek žaludečních šťáv. Tato tekutina se nedostává do žaludku, ale je odevzdávána do krve a touto putuje přímo k žaludečním žlázám, jejichž sekreci provokuje. Tento pochod není reflex vyvolaný nervově, ale stimulace jednoho orgánu chemickými látkami, vyrobenými v jiném orgánu.

 

     Uvědomme si, že hormon, který produkují žlázy vrátníku, se skládá hlavně z pepsinu a kyseliny solné. Stejná kombinace, která rozkládá a zkapalňuje bílkoviny, působí v žaludku. Příroda se tedy navíc postarala o „pojistku“ ve vrátníku, aby zajistila dokonalé zkapalnění bílkovin, kterého eventuelně nebylo dosaženo v žaludku.

 

     Účinek sekrece vrátníkových žláz potvrzuje skutečnost, že žádná pevná bílkovina, jakéhokoliv druhu, nemůže být v průběhu zažívání zužitkována bez rozštěpení a zkapalnění. Dokončení štěpení bílkovin je úkolem lehce alkalických (zásaditých) šťáv ve dvanáctníku.

 

 

Novinky

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze