10-47. Šťáva z listů hořčice

 

     Hořčičných listů si ceníme v salátech. Jestliže listy zpracujeme na šťávu, může obsah hořčičného oleje dráždit zažívací ústrojí a ledviny. Obsahují také mnoho kyseliny šťavelové.

 

     Nemají se tedy nikdy jíst vařené (přečtěte si k tomu kapitolu o kyselině šťavelové).

 

      Ačkoli čistá šťáva z hořčičných listů může způsobit nevolnost, v malém množství a spolu se šťávou z  karotky, špenátu a tuřínu může být s úspěchem použita k odstranění hemeroidů.

 

     Obsah síry a fosforu je u hořčičných listů stejně jako u řeřichy potoční velmi vysoký a obě rostliny mají skoro stejný účinek na organizmus (čtěte také Šťáva z řeřichy potoční). 2

 

 

Novinky

 

 

Šťáva z hořčice se vyrábí z listů z naklíčených hořčičných semen

Šťáva z listů hořčice obsahuje mnoho látek, které jsou pro lidské zdraví přínosné.

 1. Hořčice je bohatá na fytonutrienty, jako jsou flavonoidy a fenolické sloučeniny, které mají silné antioxidantní vlastnosti. Antioxidanty bojují proti volným radikálům v těle, což může pomoci snížit riziko mnoha chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, diabetes a rakovina.
   
 2. Šťáva z hořčice také obsahuje mnoho minerálů, jako jsou vápník, draslík, fosfor a hořčík. Tyto minerály jsou důležité pro správné fungování těla a pomáhají udržovat zdraví kostí, svalů a nervové soustavy.
   
 3. Díky obsahu enzymů a esenciálních mastných kyselin může šťáva z hořčice také pomoci při trávení a snižovat zánětlivé procesy v trávicím traktu. To může pomoci snížit riziko trávicích potíží a zlepšit celkové zdraví trávicího systému.
   
 4. Kromě toho může šťáva z hořčice pomoci při detoxikaci těla. Obsahuje totiž látky, které podporují funkci jater a ledvin, které jsou hlavními orgány odpovědnými za detoxikaci těla.
   
 5. Nakonec, šťáva z hořčice může být také užitečná pro podporu imunitního systému. Obsahuje vitamíny, minerály a fytonutrienty, které pomáhají posilovat imunitní systém a chránit tělo před infekcemi a nemocemi.
   
 6. Hořčice obsahuje vitamíny a minerály, jako jsou vitamíny A, C a K, draslík a vápník, což ji dělá vhodnou jako doplněk stravy pro udržení zdraví. Vitamín A a K jsou důležité pro zdraví kostí, zatímco vitamín C podporuje imunitní systém a působí jako antioxidant, který pomáhá ochránit buňky před poškozením volnými radikály. Draslík pomáhá udržovat normální srdeční rytmus a reguluje krevní tlak, zatímco vápník je důležitý pro zdraví kostí a zubů.
   
 7. Hořčice obsahuje také fytonutrienty, jako jsou glukosinoláty a isothiokyanáty, které jsou spojeny s mnoha zdravotními výhodami. Tyto látky mohou například chránit před některými druhy rakoviny, snižovat záněty v těle a pomáhat s detoxikací jater.
   
 8. Kromě toho hořčice obsahuje enzym myrosinázu, který pomáhá rozkládat glukosinoláty na isothiokyanáty, což jsou látky, které mají mnoho zdravotních výhod. Je důležité si uvědomit, že myrosináza je aktivována až při kombinaci s vodou.
   
 9. Mezi další zdravotní výhody hořčice patří podpora trávení a metabolismu, snižování hladiny cholesterolu v krvi a podpora zdravého krevního oběhu. Některé studie také naznačují, že hořčice může pomáhat s bojem proti migrénám a snižováním intenzity bolesti spojené s artritidou.
   
 10. Hořčice obsahuje antioxidanty,
  které mohou pomoci chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály. Mezi tyto antioxidanty patří vitamín C, selen a zinek. Vitamín C podporuje imunitní systém, selen pomáhá při detoxikaci těla a zinek podporuje zdraví kůže, vlasů a nehtů.
   
 11. Šťáva z hořčice může také pomoci s trávením
  Obsahuje totiž enzymy, které pomáhají rozkládat tuky a bílkoviny, což může pomoci při trávení těžších jídel. Dále obsahuje vlákninu, která podporuje správnou funkci střev a může pomoci s trávením.
   
 12. Kromě těchto výše zmíněných benefitů může šťáva z hořčice také pomoci s detoxikací těla, podporou metabolismu, snížením krevního tlaku, zlepšením kardiovaskulárního zdraví a snížením zánětu v těle. Je však důležité si uvědomit, že šťáva z hořčice by neměla být brána jako náhrada za léčbu a v případě závažných zdravotních problémů by měl být vždy konzultován lékař.
   
 13. Podporuje imunitní systém
  Hořčice obsahuje antioxidanty a další složky, které podporují imunitní systém a chrání tělo před nemocemi. Výzkumy ukázaly, že některé složky hořčice mohou zlepšit imunitní odpověď těla a snížit riziko některých onemocnění.
   
 14. Podporuje trávení
  Hořčice má vlastnosti, které mohou pomoci s trávením a podporovat zdraví trávicího traktu. Pomáhá zvyšovat sekreci žaludečních šťáv a enzymů, které pomáhají rozkládat potravu a usnadňují trávení. Navíc obsahuje vlákninu, která podporuje pravidelnou stolici a zdravou střevní flóru.
   
 15. Pomáhá s regenerací svalů
  Hořčice může být užitečná pro sportovce a osoby, které se věnují fyzické aktivitě. Obsahuje totiž enzym myrosinázu, který pomáhá zvyšovat hladinu hormonu růstového faktoru IGF-1 a tím podporovat regeneraci svalů a tkání po fyzickém výkonu.
   
 16. Podporuje zdraví kůže a vlasů
  Hořčičná semínka obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin, vitamínu E a dalších antioxidantů, které přispívají k udržení zdraví kůže a vlasů. Pravidelná konzumace hořčičné šťávy může tedy pomoci zlepšit vzhled a zdraví vaší pokožky a vlasů.
   
 17. Podporuje trávení
  Hořčičná semínka mají tradičně pověst jako účinný prostředek proti zažívacím potížím. Hořčičná šťáva může pomoci stimulovat trávicí procesy v těle, což může vést k lepšímu trávení a odbourávání škodlivých látek z těla. Může také pomoci při problémech s nadýmáním, zácpou a průjmem.
   
 18. Může pomoci snížit hladinu cholesterolu
  Hořčičná semínka obsahují látku zvanou fytochemikálie, která je známa svými schopnostmi snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Pravidelná konzumace hořčičné šťávy může tedy pomoci snížit riziko srdečních onemocnění a dalších zdravotních problémů souvisejících se zvýšenou hladinou cholesterolu.

To jsou některé z výhod pití hořčičné šťávy pro lidské zdraví. Pamatujte však, že jako u jakékoli potraviny, je důležité konzumovat hořčičnou šťávu s mírou a v souladu s vašimi individuálními potřebami a omezeními.

předchozí   …   další

Upozornění

Je pochopitelné, že při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky. Autoři nemohou ručit za následky vyplývající ať už ze správného, či nesprávného použití metod a receptů, které jsou prezentovány.


Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze