Bříza bradavičnatá

Bylinky Zdraví na dlani

 

 

Bříza bradavičnatá
Betula verrucosa L

 

Výskyt:

Bříza je rozšířena po střední a severní Evropě a Přední Asii.

 

Popis:

Strom 10 - 20 m vysoký, s bílou borkou na kmeni a četnými příčně rozprasklými lenticelami. Květy jsou v jehnědách, samčí jehnědy po odkvětu opadávají, samičí se ve zralosti rozpadají.

 

Sbíráme:

Sbíráme mladé lepkavé listy (Betulae folium) od dubna do června, listové pupeny od dubna do června, mízu od února do března.

 

Účinné látky:

Listy břízy mají mnoho léčivých látek glykosidy, pryskyřice, třísloviny, vitamín C aj., které účinkují jako prostředek močopudný a potopudný.

 

Použití:

Používají se jako hlavní součást jarních čajových směsí na

  • pročištění krve,
  • samotné pak k přípravě močopudného čaje při vodnatelnosti,
  • revmatizmu,
  • ledvinových chorobách,
  • chorobách močového měchýře.

 

Čaj (odvar):

Odvarem potíráme kůži

  • postiženou svrabem
  • nebo lišejem,
  • můžeme jej použít rovněž na koupele
  • proti pocení nohou..

 

- 4 lžičky řezaných sušených listů nasypeme do 1/4 l vody a necháme přejít varem. Na 15 minut odstavíme, přecedíme a pijeme teplý ráno a večer po jednom šálku.

 

Koupel:

5 lžic řezaných sušených listů povaříme krátce v 1 l vody, necháme ustát a přecedíme. Na jednu lázeň, která má posilující účinky, potřebujeme 4 litry odvaru.

 

Březové víno:

1 l březové mízy svaříme s 200 g cukru, procedíme a necháme kvasit se 2 dcl vína, citrónem nakrájeným na kolečka a 1 lžičkou kvasnic. Vykvašené víno uzavřeme, po 4 týdnech stočíme do čisté láhve, přidáme kousek skořicové kůry a zapečetíme. K užívaní je hotové po 12 týdnech.

 

 

 

předchozí   …   další

Upozornění

Je pochopitelné, že při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky. Autoři nemohou ručit za následky vyplývající ať už ze správného, či nesprávného použití metod a receptů, které jsou prezentovány.


Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze