Slinivka břišní

Centrum zažívání

SLINIVKA BŘIŠNÍ (PANCREAS)

 

 

     Slinivka břišní je podlouhlá, úzká žláza se zevní a vnitřní sekrecí. Je uložená mezi slezinou a ohbím dvanáctníku. Její hlavní vývod ústí společně se žlučovodem do dvanáctníku. Složením se podobá slinným žlázám v dutině ústní.

 

     Slinivka je jedna z nejaktivnějších žláz v těle. Všechno co prochází tenkým střevem potřebuje ke trávení několik šťáv, které produkuje a dodává slinivka. Pankreatická šťáva obsahuje trávící enzymy a má zásaditou (alkalickou) reakci. Poskytuje optimální předpoklady pro správnou funkci trávících enzymů, aby mohly svoji funkci v tenkém střevě splnit. Asi uprostřed slinivky břišní je uložena skupina žláz s vnitřní sekrecí, nazývaná Langerhansovými ostrůvky, které produkují inzulín regulující metabolizmus cukru (hladina cukru v krvi) a ostatních uhlovodanů. Je-li tělo zaplaveno toxickými látkami a tlusté střevo zatíženo hnilobou a kvašením, je tvorba inzulínu ztížena až znemožněna a vede k nesnášenlivosti cukrů.

 

     Za takových okolností se zvyšuje množství cukru v krvi, který se začne vylučovat močí. Dochází k cukrovce, diabetu. Mnohým takto postiženým lidem se podařilo vysadit syntetický inzulín, jestliže se podrobili střevním výplachům a přešli na stravu s převahou čerstvé, syrové zeleniny, pili zeleninové a ovocné šťávy, jedli ořechy a naklíčená semena. Zjistili, že je velmi užitečné pít denně až litr zeleninové šťávy z karotky, celeru a růžičkové kapusty (viz také knihu Normana W. Walkera: Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy).

 

     Slinivka břišní je velmi důležitá žláza našeho těla a měli bychom ji věnovat veškerý respekt, který si zasluhuje, chceme-li dosáhnout všestranného, dynamického zdraví. Přitom musíme začít tlustým střevem.

 

     Není to podivné, že my lidé se musíme nejprve zhroutit, než si začneme všímat moudrosti, kterou nás Stvořitel vybavil. Povinnost člověka by se dala říct jednou větou asi takto: musí poznat pravdu, aby dělal co je správné.

-----------------------------

 

     Slinivka břišní (pankreas) je nejaktivnější žláza našeho zažívacího systému. Produkuje současně rozličné druhy zažívacích šťáv, které štěpí nejrůznější složky naší potravy. Slinivka pracuje nejlíp, jestliže jíme syrovou zeleninu, saláty a ovoce. Nemá prakticky se štěpením molekul nic společného, pomáhá jen atomům a molekulám se oddělit, aby mohly být přijaty krví a proudem lymfy a všude v těle rychle využity žlázami, buňkami a tkáněmi.

 

     Jíme-li potravu obsahující škroby, cukr nebo maso, je slinivka nadmíru zaměstnána. Škrob jako takový je nestravitelný a musí se proto nejdřív rozložit na prvotní cukry. Slinivka břišní musí nejen dodávat trávicí šťávy pro tyto cukry, ona musí i pomáhat při přeměně nebo rozložení škrobu. Tato práce navíc může vést k cukrovce. Jíme-li maso, ryby nebo drůbež, nemůžeme koncentrovanou bílkovinu nebo aminokyseliny zužitkovat tak, jak jsou. 

 

Novinky

 

     Všechno se musí rozložit na atomy, aby tělo mohlo tyto atomy nově složit a vytvořit tak svoji vlastní bílkovinu. Pankreas vykoná největší část této práce tím, že dodává nutné zažívací šťávy. Tato úloha vyžaduje velký pracovní výkon a nejen že přetěžuje slinivku, ale dává také vznik velkému množství kyseliny močové, jak jste si již v této knize měli možnost přečíst.

 

     Tuky v naší potravě se musí rozložit na glycerol a mastné kyseliny. K tomuto pochodu dodává slinivka také příslušné zažívací šťávy. 

 

     Protože slinivka břišní musí i za příznivých podmínek pro nás tvrdě pracovat, je nesmyslné, abychom ji ještě přetěžovali tím, že jíme a pijeme škodlivé potraviny. Ba naopak - měli bychom se s ohledem na to zamyslet nad naší chutí k jídlu a nad našimi potřebami, chceme-li omládnout.

 

     Lidé, kteří trvají na tom, aby jejich děti dostaly bonbony, keksy a jiné moučné výrobky, stejně jako cukrem slazené nápoje, jistě nechápou, co tím dětem způsobují. Hrozivý přírůstek onemocnění cukrovkou u dětí by měl být pro rodiče poučením. Jestliže chceme v dnešní době a v této generaci omládnout, potom musíme použít rozumu a moudrosti. Nemůžeme si jednoduše dovolit nechat se svádět nesprávnou reklamou. 17

 

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze