Vlaštovičník větší

Bylinky Zdraví na dlani

 

 

Vlaštovičník větší
Chelidonium majus L.

 

Výskyt:

Vytrvalá jedovatá bylina z čeledi makovitých, až 100 cm vysoká, s věnčitou plstnatou lodyhou a střídavými, na rubu mírně chlupatými listy. Žluté květy, sestavené v okolíky jsou dlouze stopkaté, plodem je jednopouzdrá šešule. Všechny části rostliny roní při zlomení oranžově zbarvenou mléčnou tekutinu. S rostlinou je nutno pro její jedovatost zacházet velmi opatrně.

 

Popis:

Roste ve vlhkých křovinách, příkopech, na náspech a rumištích.

 

Sbíráme:

Sbíráme nať na počátku květu (květen – září).

 

Účinné látky:

Nať vlaštovičníku obsahuje především alkaloidy chelidonin, cheleryrthrin, homochelidonin a sanguinauin, které jsou příbuzné alkaloidům opiovým. Droga má omamný pach, chutná palčivě, ostře a hořce. V sušeném stavu se jedovatost byliny poněkud snižuje, přesto se vyžaduje její použití jen pod lékařským dohledem.

 

Použití:

Vlaštovičník působí přes centrální nervstvo povzbudivě na hladké děložní svalstvo a na srdeční činnost, zvyšuje krevní tlak a rozšiřuje koronární cévy. Čerstvou šťávou se s velmi dobrým výsledkem odedávna potírají a odstraňují bradavice. V poslední době hledá moderní věda v této bylině zdroj účinných léků proti rakovině.

 

Čaj (nálev):

Doporučuje se užívat 2 šálky denně

  • proti dráždivému kašli,
  • proti astmatickým záchvatům, 
  • k uklidnění žaludečních křečí  
  • a ke zmírnění bolestí při chorobách žlučníku.  

 1/2 lžičky řezané natě na 1/4 l vody. Přelijeme vařící vodou a necháme 15 minut

 

 

 

 

…V očním koutku se mi objevila červená bradavice. Ošetřující lékaři mi doporučili okamžité odstranění, nejbližší volný termín v nemocnici byl za 3 měsíce. Oko stále slzelo a každé mrknutí jsem cítila. Podle jedné rady jsem si 6x denně utrhla vlaštovičník a bradavici potírala čerstvou šťávou. Bradavice se začala zmenšovat a za 6 týdnů úplně zmizela. Dříve jsem vlaštovičník vytrhávala ze záhonů, kde rostl jako plevel. Dnes jej vyrýpnu a přesadím na záhonek, kde si pěstuji léčivé rostlinky…

Hana K.

 

…15 let jsem měla na bradě bradavici velikosti třešně. Podle receptu jsem jej natrhala na své zahrádce a stonkem, ze kterého vytékala šťáva jsem ťukala na bradavici. Bradavice mi do jednoho měsíce téměř zmizela…

Jitka E.

 

 

předchozí   …   další

Upozornění

Je pochopitelné, že při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky. Autoři nemohou ručit za následky vyplývající ať už ze správného, či nesprávného použití metod a receptů, které jsou prezentovány.


Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze