Tymián

 

Tymián

Thymus vulgaris L.



     Tymián se dříve nazýval lidově „vlašská mateřídouška". Však je to také její velice blízký příbuzný. Měl už dávno svou funkci jako koření, jako lék i jako aromatická rostlina, která měla mít posilující účinek pro zápasící Římany.

 

 

     A Mattioli píše, že už v 16. století se z tymiánu dělaly „velice libé omáčky", proto doporučoval přidávat do pokrmů jako zchutňující složku mletý tymián smíchaný se solí.

 

     Tymián je vytrvalý polokeř, který je přirozenou součástí „macchií" - stálezelených porostů ve Středozemí, a to spíše v západní části. Patří do hluchavkovitých rostlin a dorůstá až do 50 cm. Má drobné oválné až čárkovité lístky, šedě plstnaté, žláznaté. Květy jsou modrofialové, drobné, ve svazečcích v paždí lístků. Roste v lehčích půdách v teplých a slunných polohách chráněných před větrem. Některé odrůdy se množí pouze vegetativně, dělením trsů.

 

     Tymián lze pěstovat i ze semen - získáváme ale nejednotné potomstvo. Vyséváme jej do pařeniště nebo do bedniček a vysazujeme v květnu sazenice. Porost udržujeme bez plevele. Nať tymiánu sklízíme od května do července. Sušíme ji ve stínu na vzdušném místě. Tymián obsahuje silici (s thymolem, cymolem a karvakrolem), dále třísloviny a další látky.

 

     Tymián je kromě koření také léčivou rostlinou. Působí dezinfekčně proti střevním parazitům. Je to význačný dezodorační prostředek, protože odstraňuje pachy. Působí rovněž proti průjmůmnadýmání, ulevuje při chronických zánětech žaludku. Kromě toho mírni kašel a pomáhá při bronchitidách a černém kašli. Ve velkých dávkách není prospěšný, neboť může způsobit i otravu.

 

     Jako koření ho používáme maximálně asi tři čajové lžičky na 1 kg potravin, jinak pouze snítku nebo jednu čajovou lžičku. Tymiánová silice má velmi aromatickou vůni a nahořkle štiplavou chuť.

 

     Jako koření se vyskytuje tymián drhnutý (listy a květy), který je kvalitnější než tymián řezaný, obsahující i části stonků. Vyskytuje se nejčastěji v románských kuchyních.

 

Tymián uchováváme v pevně uzavřených neprůsvitných nádobkách, aby nevyprchala aromatická silice.

 

Pro ty, kteří se rozhodli svou potravu nejdříve zničit vařením:

     Tymián tvoří součást polévkového koření „bouquet garni" používaného ve Francii, přidává se při uzení masa, do sýrů, do sekaných mas, ke zvěřině, do salátů, do hrachových a fazolových pokrmů; k nakládání okurek, do omáček, k zelenině, k přípravě ryb, na italskou pizzu, v Německu spolu s bobkovým listem i do kysaného zelí.

 

Mateřídouška úzkolistá jako léčivá rostlina 

Tymián jako koření

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze