Půst

 

     Toto téma si zaslouží, abychom se o něm zmínili ještě předtím, než začneme sestavovat správné jídelníčky. Půst je důležitá část každého programu, týkajícího se lidského těla. Je velice užitečný za předpokladu, že se provádí chytře a ne déle než 6 až 7 dnů.

 

     Půst má dvojí účinek.

 

     Umožňuje zažívacímu ústrojí a velké části tělesných funkcí udělat si přestávku a dokonale si odpočinout a současně přivede tělo do stavu, ve kterém je schopno spálit a vyloučit odpadové produkty.

 

     Během období půstu použije tělo svých rezerv, aby udrželo všechny funkce v činnosti. Toto je nanejvýš nutné vědět, než půst začneme.

 

     Během postní kúry nejíte vůbec žádnou potravu, pijete jen vodu nebo zředěné ovocné šťávy. Zředění je nutné, aby nebylo "spalování odpadků" v těle příliš silné a neprobíhalo příliš koncentrovaně.

 

     Ovocné plody jsou čističi těla a v době půstu se musí používat velmi opatrně, zatím co jindy můžeme jíst tolik ovoce, kolik si přejeme. Množství tekutin, které byste měli při půstu vypít denně, je jeden a půl až dva litry.

 

     Postní kůrou se rozpustí množství odpadových látek, které se v těle nahromadily. Některé opustí tělo normální cestou, to jest vyprazdňováním a vyměšováním. Mnohé se uvolní a uskladní v příhodných zákoutích, nejčastěji však v záhybech a kapsách tlustého střeva.

 

     Jestliže jim dovolíte zůstat tam přes noc, může tělo snadno některé tyto toxiny absorbovat. Tím ztrácíte část účinku, kterého jste chtěli půstem dosáhnout, může vám být nevolno a můžete trpět plynatostí. Udělejte si proto denně během půstu večer před spaním nálev vodou, do které jste přidali přecezenou citrónovou šťávu.

 

     V den, kdy plánujete půst skončit, "přerušte" ho dvěma nebo třemi lehkými jídly z čerstvé zeleniny nebo ovoce a množstvím zeleninových šťáv. Po dvou dnech přejděte k svému normálnímu způsobu výživy.

 

     Chcete-li se podrobit delší postní kůře, potom to udělejte ve formě série půstů a přerušení. Postěte se třeba 6 dnů a potom půst přerušte shora uvedeným způsobem na tři až čtyři dny. Po této pauze začněte znovu a přerušte zase šestý den. Opakujte to tak dlouho, dokud máte pocit, že máte pokračovat.

 

     Půst delší šesti až sedmi dnů může být bez do hledu odborníka nebezpečným (viz také knihy dr. Bragga "Zázrak půstu" a prof. dr. Ehreta Sheltona "Půst vám může zachránit život".) Tělo ne má žádnou možnost doplnit si svoji zásobu živin. Pokračuje ve spalování nejdříve odpadu, po tom buněk a tkání, bez možnosti je obnovit nebo "opravit".

 

Novinky

 

       Při rozsáhlejší postní kúře bez přerušení budete na šestý den euforičtí. Toto nadšení jde ovšem na úkor vašeho těla, které se spaluje. Tento škodlivý stav zůstává někdy léta nepoznán. Znal jsem se dobře s jedním lékařem, který nechával své pacienty se postit bez přerušení tři až čtyři měsíce při citrusové, obyčejně pomerančové, šťávě. Poukazoval jsem na nebezpečí tohoto způsobu, ale on byl tak spokojen s rychlým úspěchem dosaženým u  svých pacientů, že s mými argumenty nesouhlasil. Během svého přednáškového turné po celé zemi jsem však měl příležitost, potkat se s  celou řadou jeho pacientů. Mnozí z nich byli upoutáni na lůžko a hledali pomoc proti svému " záhadnému" onemocnění. Všichni bez výjimky byli zdraví, ale zdálo se, že nemají ani jiskřičku energie.

 

     Průzkum průběhu jejich nemoci odhalil, že absolvovali dlouho trvající půsty v domnění, že se zbaví svých neduhů. V průběhu dvou až pěti roků začala však jejich vitalita, síla a energie rychle a neočekávaně upadat. Škody vzniklé půstem tohoto druhu vyžadovaly k  odstranění syrovou stravu a čerstvé šťávy po dobu mnoha měsíců, ba i roků.

     Mám před sebou rentgenový snímek tlustého střeva jedné staré paní, která, podle lékařských zpráv, asi před šesti lety prodělala rakovinu. Nyní se jí začaly tvořit po celém těle (v prsou, na pažích a jiných částech těla) samé uzlíčky. Dočetla se o úspěšné léčbě půstem s dodáváním grapefruitové šťávy a rozhodla se to vyzkoušet. Asi po šestidenním půstu se začaly uzlíčky ztrácet a ona se začala cítit lépe. Pokračovala v půstu bez přerušení ještě několik týdnů a potom se vrátila ke svým třem jídlům denně. Žádné známky dřívější choroby nebyly zjistitelné, žila dál a starala se o svoji domácnost s  elánem, který dříve neznala.

     Před dvěma lety ji však postihly v plné síle následky dlouhé postní kúry. Byla upoutána na lůžko a stala se nervózní až hysterickou osobou. Rušilo ji i denní světlo, takže byl její pokoj udržován v  pološeru nebo potmě. I duševně se zdála vyšinutá a působila rodině starosti. 

     Nakonec byla převedena na přísnou syrovou stravu, k níž patřilo i mnoho sklenic čerstvé, syrové, zeleninové šťávy. Dvakrát za týden byl u ní proveden střevní výplach. Za šest týdnů se její zdravotní stav skoro upravil. Když jsem ji nedávno potkal, vypadala nejméně o pět let mladší. Její kdysi bledá pleť bez "lesku" měla teď barvu a zářila zdravím.

     Každý nemá to štěstí, že by ho rodina podporovala tak, jako v případě této paní. Proto byla také schopna se zotavit z této nebezpečné situace tak rychle, což bych byl nikdy nepovažoval za možné. To dokazuje, že: kde je vůle, tam je i východisko.

 

     Mysleme proto na to, že krátké půsty jsou užitečné a pomohou nám omládnout. Dlouhé půsty naproti tomu škodí a jsou dokonce nebezpečné, nejsou-li prováděny pod kontrolou zkušeného odborníka. 17

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze