10-01. Alfalfa šťáva ***
Alfalfa (vojtěška, lucerka) je zvláště hodnotná luštěnina. Není jen bohatá na důležité minerálie a chemické prvky, ale obsahuje mnoho stopových prvků z hlubokých vrstev půdy, neboť její kořeny dosahují devíti až třiceticentimetrové hloubky.
Minerálie, bohatě v lucerce obsažené, jako vápník, hořčík, fosfor, chlor, sodík, draslík a křemík, jsou zvláště hodnotné, protože jsou dobré kvality a ve vyváženém poměru. Všechny tyto prvky jsou nezbytné k bezvadné funkci různých orgánů našeho těla.
I když je alfalfa rozšířená hlavně jako krmivo pro dobytek, přesto je ve formě šťávy velice cenná. Zvláště tehdy, můžeme-li si ji obstarat čerstvou. Používají se jen listy.
Protože se lucerka dovede přizpůsobit nejrozmanitějším půdám a klimatickým podmínkám a prospívá dokonce i na alkalické půdě, je neomluvitelné, jestliže ji nepěstujeme na vlastním pozemku, neboť se obyčejně těžko shání, zvláště žijeme-li ve městě.
Jestliže si nemůžeme obstarat čerstvou lucerku, nechte si vyklíčit alfalfa-semena a jezte výhonky. Semena klíčí snadno a výhonky jsou zvláště hodnotné pro ty, kteří se stravují podle zásad přirození výživy.
(Pozn. Semena koupíte v obchodech, biologickými potravinami, semena zemědělská jsou nevhodná, protože jsou preparována proti škůdcům.)
Rostliny přemění neživé substance v živoucí buňky a tkáně.
Dobytek se živí syrovými rostlinami. Přijme něco živého do svého těla a přemění to v něco ještě komplexnějšího, v živý organismus.
Na druhé straně přijímají rostliny, ovocné plody, saláty, zelenina nebo trávy, anorganické prvky ze vzduchu, vody a půdy a přemění je v živé, organické elementy. Vezmou si dusík a kysličník uhličitý ze vzduchu, dusík, minerálie a minerální solí z půdy a kyslík s vodíkem z vody.
Nejdůležitější faktory v tomto přeměnném procesu jsou enzymy a život darující účinek slunečního záření, které vyrábí chlorofyl.
Chlorofylová molekula je složena ze sítě tvořené molekulami uhlíku, vodíku, dusíku a kyslíku. Je zajímavé srovnat tento vzorec s hemoglobinem, barvivem našich červených krvinek, který má podobné složení, jen místo atomu hořčíku má atom železa.
V této analogii nalézáme jedno z tajemství užitku chlorofylu pro lidské tělo. Přísní vegetariáni, jejichž strava neobsahuje škroby a zrní, ale hojnost čerstvých šťáv s převahou šťáv zelených, žijí déle a téměř netrpí degenerativními chorobami, na rozdíl od lidí, živících se hlavně vařenou potravou a málo, nebo vůbec ne, potravou syrovou a šťávami. Zde máme logický důkaz toho, která strava je pro lidi správná a přirozená.
Jedna z živin, která obsahuje nejvíce chlorofylu, je alfalfa. Je to potravina, která napomáhá jak zvířatům, tak lidem k zdravému, vitálnímu a vysokému věku a vytváří fenomenální odolnost proti infekcím.
Šťáva z čerstvé lucerky je příliš silná a vydatná,
než aby se mohla pít čistá.
Nejlepší je pít ji smíchanou se šťávou z karotky.
V tomto složení se její přednosti ještě znásobí.
Ukázalo se, že tato šťáva pomáhá při cévních potížích a poruchách,
které mají co do činění se srdcem.
Plynatost a střevní potíže vedou u překvapivě velkého počtu pacientů k srdečním potížím, které ovšem nemají původ v organické srdeční vadě, ale v nadměrné tvorbě plynů v tlustém střevě. Rozepnuté střevní stěny tlačí na okolní orgány, které mají spojení se srdcem. Tyto potíže odstraní často nálev nebo výplach střev. Srdeční potíže zmizí až k příštímu nahromadění plynů, které je varovným signálem, že tlusté střevo, a ne srdce, potřebuje pořádnou "údržbu".
Chlorofyl není užitečný jen u krevních a srdečních chorob, ale je účinný i při mírnění dýchacích problémů a potíží, především nosních dutin a plic. Hlavní příčina infekcí a bolestí vedlejších dutin, stejně jako průduškových potíží a astmatu, včetně senné rýmy, je hlen.
Vegetariáni, kteří se vyhýbají kravskému mléku, mouce, obilí a koncentrovaným produktům z cukru, těmito potížemi netrpí, hlavně pak tenkrát, když k tomu byli od dětství vedeni. Toto nemá vůbec nic společného s fanatismem. Je to věc zdravého lidského rozumu, je to úplně přirozené a zkušenostmi dokázané.
Lidé, kteří přijmou vegetariánský způsob života, jsou schopni se zbavit takových potíží bez chirurgie a bez medikamentů.
Konec konců je zánět vedlejších nosních dutin dílem našich přátel v boji proti nemocem, dílem bakterií, které se nám snaží pomoci tím, že začnou nahromaděné hleny rozpouštět, čímž podporují jejich odstranění z těla. Místo toho, abychom je podpořili a pomocí střevních výplachů a nálevů osvobodili tělo od odpadových látek, zkoušíme hleny adrenalinem, epinephrinem nebo jinými medikamenty vysušit a sliznice splasknout. Někdy použijeme i sulfonamidy, o kterých dnes víme, že jsou škodlivé, aniž bychom si uvědomili, jaké škody a jaká nebezpečí nám mohou vzniknout jejich použitím.
Ty nejškodlivější účinky se dostaví, dovolíme-li odpadovým látkám, které jsou složeny především z těchto medikamentů a výměšků bakterií, zůstat v infikovaných a s nimi sousedících částech těla, místo toho, abychom je pokud možno co nejrychleji odstranili.
Máme v našem těle dokonalé vylučovací systémy, které je třeba přivést do takového stavu, aby účinně pracovaly.
Naše plíce musí být osvobozeny od špatného vzduchu, tabákového kouře atd.; naše kůže musí být aktivní, aby póry mohly vylučovat jedy, které obdrží od lymfy; ledvinám musí být dovoleno nerušeně pracovat, bez zátěže alkoholem a produkty obsahujícími kyselinu močovou; našemu tlustému střevu se musí dát k dispozici všechny možnosti vnitřní očisty, které potřebuje, aby mohlo všechny, za 30, 40, 50 nebo více let nahromaděné odpadové látky, odstranit. Toto je jen část programu.
Buňky a tkáně v celém těle
musí dostat živou, organickou potravu.
To znamená,
že bychom se měli zříci, přinejmenším na určitou dobu,
každé potravy, které byla horkem nebo zpracováním
zničena životní energie
- životní síla.
Můžete se nechat vést mojí knížkou Zdraví & salát, kde najdete jednoduchá pravidla a recepty, které se dají lehce převést do praxe.
Ke šťávě z karotky a lucerky se může přidat šťáva z hlávkového salátu, čímž se tato směs obohatí o účinné látky, které jsou nutné především pro kořínky vlasů. Denní pití této směsi (půl litru denně) může pozoruhodně podpořit růst vlasů.
Upozornění
Je pochopitelné, že při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky. Autoři nemohou ručit za následky vyplývající ať už ze správného, či nesprávného použití metod a receptů, které jsou prezentovány.