14. Plíce

Sledování video textu

 

    

    

     Průměrný vinný hrozen má asi 50 až 200 nebo i 300 kuliček. Vaše plíce se podobají vinnému hroznu, jenže jednotlivá hroznová zrna jsou mikroskopicky malá a v našich plicích je jich přes 400 milionů. Jedno zrníčko by se mohlo asi protáhnout jehlovou dírkou.

 

     Jestliže kouříte, pak jste nepochopili funkci svých plic.

 

     Vaše plíce se mohou udržovat mladé, ale vy je můžete nechat rychle zestárnout. Ženy, které kouří, zestárnou během jednoho roku o více let a jejich rysy v obličeji brzy ztvrdnou a zhrubnou.

 

     Reklama na tabák přispívá víc než všechno ostatní k  tomu, že lidé nezůstávají mladí - především ti, kteří jí naivně věří.

 

     Abychom ocenili správnou hodnotu plic, musíme pochopit, že bez jídla můžeme žít dny až týdny, ale bez vzduchu z nás bude za pět až šest minut mrtvola. Krvinky potřebují kyslík, aby mohly pro nás pracovat. Potřebujete kyslík, aby byla zachována stejnoměrná teplota těla. Potřebujete ho, aby část odpadu v organizmu mohla být spálena. Potřebujete ho, aby pomohl rozpustit strukturu potravy, kterou sníme a kterou vypijeme, aby molekuly a atomy mohly být využity buňkami a tkáněmi.

     Vdechujeme sice najednou asi půl litru vzduchu, ale za den přijme naše tělo průměrně 10 000 litrů vzduchu. Vždycky, když vydechujeme, znamená to, že byly rozštěpeny miliony molekul a odpad, který při tomto štěpení vznikl, vydechujeme ve formě kysličníku uhličitého - za předpokladu, že je funkce našich plic neporušena.

     Jestliže sníme potravu nebo vypijeme tekutinu, která je hlenotvorná, jako třeba škrob, mléko atd., usadí se část hlenů vzniklých při trávení v plicích. Stejné je to, když vdechujeme vzduch prosycený kouřem a alkoholovými výpary - takové malinké "hroznové zrníčko" v našich plicích se ucpe a vzduch s kyslíkem neprojde. Za to, že dnes žije ještě tolik lidí, můžeme poděkovat přírodě, která nás vybavila asi 400 miliony těchto zrnek. Opravuji: Za to, že dnes existuje ještě tolik lidí . . . 

     Obdivuhodný počet lidí, kteří dnes kolem nás pobíhají, zemřelo již ve třiceti nebo pětatřiceti letech. Jsou to žijící mrtvoly a čekají, až budou v  padesáti nebo šedesáti pohřbeni.

 

     Nemůžeme očekávat, že omládneme, jestliže nevyužíváme všeho z toho, co nám příroda dala, abychom ze vdechovaného vzduchu přijali to největší možné množství kyslíku. Znečištění průdušek je příčinou astmatu, senné rýmy, nachlazení, katarů, vyčerpání a mnoha jiných nemocí. Toto znečištění nepochází jen z nesprávné potravy, ale také z  vdechovaných nečistot, které zaplňují plíce.

 

     Dýchání je řízeno nervovými centry v mozkovém kmeni. Lidé, kteří kouří "aby si uklidnili nervy", neví o čem mluví. Pocit uvolnění při kouření není nic jiného než iluze a klamání sebe sama.

     Je způsobeno umrtvením nebo usmrcením nervů, které nám už nikdy nepomohou k omládnutí.

 

Novinky

 

     Otravování nikotinem je samo o sobě dost zlé, ale otrava těla kysličníkem uhelnatým z cigaretového kouře je ještě horší. Protože tělo potřebuje kyslík, který mu plíce nemohou v dostatečném množství dodat, neboť jsou zablokovány kouřem a jiným odpadem, krade atomy kyslíku kysličníku uhličitému (oxid uhličitý + CO2), aby kompenzovalo nedostatek kyslíku. Kysličník uhličitý nemůže být úplně vydechnut a v těle zůstává nebezpečný a smrtelný jed - kysličník uhelnatý (oxid uhelnatý CO).

     Vždycky, když opustím místnost se špatným vzduchem, ať už byl vzduch zamořen kouřem nebo nedostatečným větráním, úmyslně zhluboka dýchám, to znamená i dokonale vydechuji. Kdybych zhluboka jen vdechoval, stlačoval bych špatný vzduch v plících. Jestliže dokonale vydechnu, má plíce možnost přijmout větší množství čerstvého vzduchu. 

 

     Je to velice účinné, jestliže se chceme osvěžit. Projdeme se po pokoji s otevřeným oknem nebo ve volné přírodě a rytmicky pohybujeme pažemi při vdechování a vydechování. Zkuste to a budete překvapeni, jak vás to osvěží.

 

     Budete mít při tom pocit, že se opravdu vyplatí udělat všechno rozumné, abyste omládli. 17

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze