Červovitý výběžek (appendix)

 

Centrum zažívání

ČERVOVITÝ VÝBĚŽEK (APPENDIX)

     Obraťme se k pravé straně. Jestliže postupujeme podél slepého střeva, dostáváme se k apendixu, zvaného také červovitý výběžek. Jeho délka je asi 7,5 cm, ale může se pohybovat od 2,5 až do 15 a více centimetrů. Lumen (vnitřek trubicového orgánu) apendixu je vystlán sliznicí a nespočetně velkým množstvím žlázek. Červovitý výběžek ústí přímo do slepého střeva. Apendix je kontrolován hypotalamem, který je, mimo jiné, pověřen i ochranou lidského těla. Apendix je orgán, lépe řečeno „žláza“, která se těší jen zlomku zájmu a pozornosti, než kterou si zasluhuje. Stvořitel věděl, proč ho umístil právě na tomto místě. Všimněte si vyobrazení apendixu v této kapitole, které ukazuje nespočetné žlázky.

 

     Proč myslíte, že se Stvořitel rozhodl umístit apendix právě tam kde je? Dovolte mi to vysvětlit. Apendix produkuje antibakteriální tekutinu, kterou odevzdává do slepého střeva, ale jen tenkrát, jestliže Bauhinskou chlopní z tenkého střeva přijdou odpadové látky, představující potenciální nebezpečí pro zdraví člověka.

 

     V mém medicínském slovníku je u apendixu jen tato jednoduchá poznámka „malý červovitý výběžek, který vyčnívá ze slepého střeva“. Ve skutečnosti je apendix vlastně „strážce na věži“, jinak řečeno v první obranné linii na tom místě, kam přichází potravinová kaše opouštějící tenké střevo. Je-li apendix v dobrém stavu a zdravý, bdí a odevzdává antibakteriální tekutinu do slepého střeva, aby neutralizoval všechny zbytky potravy, které by mohly rušit dokonalé vyloučení odpadových látek na cestě 1,5 metru dlouhým tlustým střevem.

 

     Byla-li požita potrava nevhodná nebo „jedovatá“, je přirozeně i potravinová kaše, která prochází Bauhinskou chlopní do tlustého střeva, nevhodná a jedovatá - a musí být neutralizována.

 

     Nevěnujeme-li tlustému střevu pozornost, kterou potřebuje, aby se zbavovalo pravidelně odpadových látek, stagnuje potravinová kaše mezi jiným i ve slepém střevě, až začne kvasit a zahnívat. Jestliže zůstává v tlustém střevě příliš mnoho odpadu, musí apendix pracovat přesčas, unaví se chudáček a nakonec onemocní, zanítí se. Tento stav se nazývá apendicitida. Jakmile stav zánětu dosáhne určitého stupně, dochází k perforaci.

 

     Zjistil jsem, že střevní výplachy a vysoké nálevy jsou nejlepší metodou jak udržet tlusté střevo a apendix zdravým. (U akutního břišního onemocnění volejte vždy napřed lékaře, akutní zánět slepého střeva je velmi nebezpečný a může skončit i smrtí).

 

     Před mnoha léty pracovala u mne jedna mladá žena. Jednoho dne zatelefonovala, že přijde asi o 2 hodiny později do zaměstnání. Když přišla, vysvětlila příčinu zpoždění. Asi ve dvě hodiny v noci ji vzbudil nářek jejího 14-ti letého bratra celý dům.

 

     Měl bolesti v pravém boku, pro maminku to byly známky apendicitidy a zavolala lékaře. Ten diagnózu potvrdil a objednal sanitku k odvozu do nemocnice. Jakmile lékař odešel, přinesla sestra nemocného (moje sekretářka) svůj klystýr a prováděla nemocnému bratrovi každou půl hodinu vysoký nálev. Když se konečně sanitka dostavila a lékař vyšetřil nemocného, nenašel žádný důvod, proč by měl být transportován do nemocnice. Pobyl si den v posteli a na druhý den šel do školy.

 

     Bohužel nezničí antibakteriální sekret apendixu ani parazity, ani jejich vajíčka. Za příznivých podmínek se může ve slepém střevě uhnízdit a rozmnožovat i kolonie červů. Konec slepého střeva dostane pak často tvar písmene V, který je na rentgenovém snímku patrný.

 

Novinky

 

     Každá porucha apendixu nebo jeho funkce, je bezprostředním důsledkem toxických zbytků jídel, které přicházejí z tenkého střeva - jestliže je naše výživa nesprávná. Nesprávná výživa se stane zvykem jestliže se necháme vést chutí k jídlu - k jídelnímu stolu, do ledničky nebo do kavárny. Tomuto průběhu věcí nemůžeme tak dlouho ujít, dokud jíme, abychom uspokojili naše chuťové pohárky a neptáme se „co potřebuje moje tělo?“

 

     Velmi mě těší, že je neustálá poptávka po mých knihách jako „Omládněte“, „Zdraví & salát“ nebo „Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy“ - a to dnes víc než kdy jindy. Tisíce dopisů, které jsem obdržel, potvrzují skutečnost, že „Walkerův program“, jak se v knihách nazývá, pomohl a účinkoval u každého, kdo se podle něho řídil.

 

     Neberte to jako reklamu na moje knihy, ale jako odpověď na otázku mnoha lidí, kteří se ptají „co mohu udělat, abych se zbavil nemocí?“ Jestliže jste i vy dosáhli tímto programem zlepšení svých potíží, napište nám o tom e-mailem.

 

     Stručně řečeno byste měli: jíst tolik syrové stravy jak je jen možno, pít čerstvě připravené ovocné a zeleninové šťávy, pít aspoň litr destilované vody denně a nezapomenout jednou až dvakrát za rok na střevní výplachy - a to po celý život. Váš apendix a celé vaše tělo to ocení - můžete zabránit nepříjemné periodě předčasné senility a dosáhnout příjemného stáří ve zdraví.

 

     Neohlížejte se nazpět! Věnujte pohled přítomnosti a budoucnosti. Minulost jsou dějiny, vaše budoucnost leží před vámi - snažte se ji udělat hodnou života.

 

      Poslední slovo: Nenechejte si lehkomyslně odstranit apendix. Bylo by to jako byste zařezali slepici, která snáší zlatá vajíčka. Jestliže vám byl apendix již vyoperován, potom se starejte ještě pečlivěji o vaši výživu a o vaše tlusté střevo.

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze