Vřes obecný

Bylinky Zdraví na dlani

 

 

 

Vřes obecný
Calluna vulgaris

 

Výskyt:

Tvoří souvislé porosty na pasekách, suchých stráních, úhorech, mezích, rašeliništích a v borových lesích.

 

Popis:

Polodřevnatý metlovitý keřík 20 - 50 cm vysoký, se stále zelenými přitisklými listy a s růžovofialovými květy v jednostranných hroznech.

 

Sbíráme:

Sbíráme kvetoucí nať, (červenec – září).

 

Účinné látky:

Nať vřesu obsahuje glykosid arbutin, třísloviny, hořčiny, kyselinu křemičitou, saponin a alkaloidy. Droga je bez pachu a má trpce nahořklou chuť. Působí

protizánětlivě, podporuje vylučování moči, zvyšuje vyměšování potních žláz a má svíravé účinky.

 

 

Použití:

Z natě nebo květu je možno připravovat jarní čajový nápoj, který má příjemnou chuť a na rozdíl od jiných čajů se může pít denně a stále, aniž by způsobil nějaké potíže.

 

Čaj (nálev):

Doporučuje se

  • při ischiasu,
  • zánětu mezižeberního nervu,
  • při bolestech hlavy,
  • při revmatizmu,
  • při zánětu močového měchýře ve spojení se zvětšením předstojné žlázy
  • a při ledvinových chorobách.

 

- Zevně se používá odvar

  • k omývání ekzémů
  • k vymývání ran.

 

- čaj: 2 lžičky květů nebo zelených větviček (čerstvých nebo sušených) krátce povaříme ve 1/4 l vody. Necháme 15 minut stát, přecedíme a pijeme vlažný 1 - 2 šálky denně při výše zmíněných potížích.

 

- nálev: 3 lžičky řezané natě (čerstvé nebo sušené) zalijeme večer dvěmi sklenkami studené vody a necháme přes noc stát. Ráno přihřejeme, přecedíme a pijeme jako předešlý.

 

 

 

předchozí   …   další

Upozornění

Je pochopitelné, že při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky. Autoři nemohou ručit za následky vyplývající ať už ze správného, či nesprávného použití metod a receptů, které jsou prezentovány.


Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze