7g. Bránice

Sledování video textu

 

 

Hrudní koš - centrum života vašeho těla

BRÁNICE

     V souvislosti s naším tělem neslyšíme slovo bránice tak často. Je to přepážka mezi dutinou hrudní a dutinou břišní. Rozprostírá se od bederní páteře, upevňuje se po stranách na chrupavky 7. - 12. žebra a vpředu na dolní části kosti hrudní. Bránice se kopulovitě vyklenuje do hrudníku, při vdechnutí se stahuje a oplošťuje, čímž se zvýší volumen hrudníku.

 

     Bránice je důležitý sval, který se podílí na dýchání, vyprazdňování střeva, na průběhu porodu a mnoha dalších aktech. Při škytavce se křečovitě stahuje. Zadní svalová část bránice, upínající se na páteř, je náchylná k poruchám, které vycházejí z páteře.

 

     Svalové snopce bránice v oblasti hrudního koše způsobují při dýchání roztahování a stahování žeber. Existuje účinný cvik, který provádím skoro vždycky, když jdu na procházku. Spočívá v tom, že se přes zuby vydechuje a přitom se opakovaně říká „šůů, šůů“. Zkuste to jednou; položte si ruku na bránici, řekněte „šůů, šůů“ a ucítíte, jak se bránice vtahuje dovnitř. To znamená, že nutíte opotřebovaný vzduch a kysličník uhličitý, aby se dostaly z dolních partií plic ven a tím necháte nevědomky a automaticky proudit čerstvý vzduch do těchto dolních partií (vakuum efekt). Je-li moje procházka delší než jeden a půl kilometru, dělám tento cvik vždy; potom se mně zdá, že půda pod nohama proklouzává a vrátím se domů osvěžen. Trochu tréninku ukáže, jak je tento výcvik skutečně důležitý.

 

Novinky

 

     Činnosti, na kterých se bránice podílí, jsou tak rozsáhlé, než aby zde mohly být vyjmenovány.

Spokojme se s konstatováním, že jde skutečně o důležitou část těla a že její stav závisí velmi na stavu tlustého střeva. Uvědomme si jen problém vyprazdňování střeva, kdy musí být často nasazena svalová síla a hned je nám jasné, že tlusté střevo musí být udržováno v čistotě, aby se předešlo komplikacím v krajině bránice.

 

     Každá komplikace, která ovlivňuje negativně bránici, může narušovat dýchání, překážet srdeční činnosti, ztěžovat zažívání a resorpci potravin a také tlačit na solární plexus a tím mu bránit v jeho činnosti.

 

     Je vždy moudré, užitečné a prozíravé podrobit se alespoň jednou do roka výplachu tlustého střeva. Vyplatí se to, neboť neexistuje žádná lepší prevence jak zabránit předčasné senilitě, nebo stavu senility v každém věku.

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze