29. Pohlavní choroby

Sledování video textu

 

 

     Během psaní této kapitoly o pohlavních chorobách si vzpomínám na jednu zkušenost, kterou jsem získal jako mladý muž. Pracoval jsem tenkrát v kanceláři. Jednoho dne se vrátil můj spolupracovník, který měl psací stůl vedle mě, z polední přestávky a vypadal doslova tak, jako by prožil něco hrozného. Jeho obličej byl bílý jako prostěradlo a řekl mi:

"Dostal jsem nejstrašnější lekci v mém životě: Ve vedlejší ulici je výstava voskových prací a jestli máš dobrý žaludek, tak se tam běž podívat."

     Je samozřejmé, že vzbudil mou zvědavost, a protože jsem měl také polední přestávku, následoval jsem jeho doporučení. Výstava byla v jednom obchodě, jehož výloha byla zakryta tak, aby nebylo dovnitř vidět. Zaplatil jsem vstupné a vešel jsem.

     U stěn a uprostřed, paralelně se stěnami, stál stůl vedle stolu. Na každém ležela reprodukce některé části lidského těla v životní velikosti, přičemž hlavní důraz byl kladen na mužské a ženské rozmnožovací orgány. Co se mnou ale nejvíce otřáslo, byly voskové modely nemocných orgánů, které ukazovaly tu spoušť při kapavce a syfilis. Věřte mi, že tato drastická lekce mi stačila do konce života.

     Od té doby jsem již tisíckrát myslel na to, jak by bylo poučné takovou výstavu uspořádat v každé škole! Promiskuita by se tím zaručeně utlumila.


     K těm nejpůsobivějším výstavním kusům patřily ty, které ukazovaly vnitřek orgánů v pokročilém stadiu choroby. U muže ukazovaly postupné rozrušování močové roury procházející prostatou, které jí nakonec nedovolilo plnit její úlohu - udržování moče.

     Ničivé procesy se plíživě šířily do močového měchýře a během dalších let až k sliznici tlustého střeva a nakonec zabraňovaly vyměšování moče i stolice. 

 

 

 

Novinky

 

 

 

     Bylo zde znázorněno, jak se během roků choroba šíří až k očím a způsobuje oslepnutí, a když se dostane do krve, vede k onemocnění kloubů včetně kloubní tekutiny, takže klouby ztuhnou.

     Modely ženských pohlavních orgánů ukazovaly působivě, jak je těžké diagnostikovat gonokoky, jestliže už nějaký čas od nakažení uplynul. Ale nejen gonorea (kapavka) způsobuje tyto poruchy, existují i jiné příčiny. Mnohé postihují klouby, jiné oči a vedou k oslepnutí a k znetvoření a zrohovatění kůže.

 

     Jiné komplikace, které byly demonstrovány, ukazovaly otoky svalů, degeneraci pohrudnice, zánět mozku, míchy a ztrátu elasticity srdečního svalu.

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze