19. Žlázy s vnitřní sekrecí

Sledování video textu

 

    

 

     Žlázy lidského těla jsou pro průměrného člověka tak lehko pochopitelné, jako zplynovač auta pro Eskymáka, který nikdy auto neviděl. Závisí to na našem nedostatečném vzdělávacím systému. Sotva někdo ví, kde je která žláza uložená, o jejich funkcích ani nemluvě.

 

     Chceme-li omládnout, musíme si doplnit především vědomosti o těchto malých životně důležitých orgánech. Bez těchto znalostí je pro průměrného člověka ta nejjednodušší věc na světě souhlasit s operací, která vůbec nemusí být nutná, ale kromě toho ho zbaví každé šance na tomto světě omládnout.

 

     Máme v těle mnoho žláz, které můžeme rozdělit do dvou kategorií. V jedné kategorii jsou žlázy podobné laboratořím. Přeměňují přijaté substance na jiné, které se od sebe liší. Jiné žlázy této skupiny pracují jako filtr látek, které jimi proudí. 

 

     Do této skupiny patří játra, ledviny, slzné žlázy a jiné. Do druhé skupiny patří žlázy, které pracují jako výrobny. Jsou známy jako žlázy s vnitřní sekrecí, nebo-li endokrinní žlázy. Vyrábějí hormony, aniž by bylo postřehnutelné, že k tomu dostávají materiál. Tyto hormony a jiné produkty jsou odevzdávány přímo do krve, žlázy nemají žádný vývod.

 

 

Máme osm zvláště důležitých endokrinních žláz:

 

Novinky

 

     Nedá se říci, že by některá žláza byla méně a některá více důležitá. Vždycky, když je některá žláza nějakým způsobem narušena, jsou tím přímo nebo nepřímo postiženy všechny ostatní. 

     Je důležité na to vždycky myslet. Jestliže se projeví porucha funkce některé žlázy a my se pokusíme ji léčit izolovaně, aniž bychom současně použili vyvážený lék pro ostatní žlázy, můžeme vyvolat řetězovou reakci, která dříve nebo později rozruší celý náš organizmus. Podle mých zkušeností jsme jen u těch nejhorších poruch oprávněni omezit se na jednu nebo dvě žlázy a ty ostatní nerespektovat. Důvody nám budou jasné během studia těchto žláz.

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze