>> Sacharidy - Škodlivá strava - Denaturované bílé pečivo

 

     Při psaní tohoto rukopisu leží přede mnou brožurka od Abela Haywooda, která vyšla v Anglii v roce 1845. Téma této knížečky jsou nezdravé potraviny, jako chléb, výrobky z obilí atd.

 

S úvodem v titulu:

     "Vyšetření příčiny přirozené smrti nebo smrti stařeckou slabostí, ze kterého se vyvinula zcela nová a jistá metoda, jak udržet po mimořádně dlouhou dobu aktivní zdravý život."

 

Píše se v ní:

     "Říká se, že se lidský život nemůže mnohonásobně přes současnou dobu své existence prodloužit. Není tomu tak. Stejně tak se říkalo, že jízdy pomocí parní síly se nikdy nemůže dosáhnout, protože pasažéři a zavazadla byli doposud dopravováni drožkami a koňmi. Protože něco není a nebylo, ještě neznamená, že to nemůže být. A přesto se tak běžně argumentuje. Sama tato argumentace stačila, aby byli uvedeni v posměch nebo potrestáni, často i smrtí, ti, kteří se odvážili navrhnout něco, co přesahovalo rámec zvyklostí, i když to bylo dokonce pramenem potěšení i pro pronásledovatele

 

Novinky

 

     Zlepšení a vývoj lidstva se vždycky zdrží, jestliže budou objevy a vynálezy posuzovány tímto bláznivým a nevhodným způsobem:

 

     Dovolte nám přezkoušet podklady každé nové myšlenky. Bude-li principiálně shledána vhodnou a bude-li obsahovat pravdu - čeho by se měl potom svět obávat?

 

     Jsme tak pevně spoutáni starými názory a praktikami - i když jsou pravým ztělesněním nepravdy a ubohosti, že se třepeme strachem před pravdou, která by nás mohla učinit šťastnějšími?

 

     Pevná minerální hmota, která vede pozvolným hromaděním v těle ke zkostnatění, ztuhnutí, stařecké slabosti a smrti, je složena hlavně z kalciumfosfátu (kostní hmota), kalciumkarbonátu (obyčejné vápno) a kalciumsulfátu (sádra), příležitostně z magnézia a jiných minerálií.

 

     Vidíme, že už v časném úseku lidské existence začíná proces zpevňování, který bez přerušení pokračuje, až se tělo z ohebného, elastického a energického stavu přemění v pevný, minerální, ztuhlý a inaktivní, který směřuje k smrti.

 

     Dětství, mládí, stav dospělosti, vysoký věk a stařecká slabost nejsou nic jiného, než mnoho různých stadií ztuhnutí a zkostnatění těla.

 

     Tato velká hustota, pevnost a ztuhnutí, stejně jako velký podíl vápenatých minerálních substancí, které vnikly do struktury těla, jsou jediným tělesným rozdílem mezi mládím a stářím.

 

     Nyní se nabízí otázka: Co je původem vápenaté, minerální hmoty, která se v organismu ukládá? Považuje se pravděpodobně za zákon, že jsou všechny pevné součásti těla neustále budovány a obnovovány krví. V tom případě pochází všechno, co tyto pevné substance obsahují z krve. V pevné hmotě jsou kalciumfosfáty a kalciumkarbonát, které tedy nesporně najdeme ve větším nebo menším množství v krvi.

   

     Krev se obnovuje z chylu (Chylus: střevní míza, tekutina, mléčně zakalená, podobná míze obsahující součásti vstřebané potravy, hlavně tuků), který má, jestliže ho analyzujeme, stejné minerálie jako krev. Chylus se obnovuje jídlem a pitím.

 

     Musí být tedy potrava a nápoje vyživující tělo současně hlavním zdrojem vápenaté minerální hmoty, která se dostává z potravinové kaše do chylu, odtud do krve a konečně se ukládá ve všech tkáních, sliznicích, cévách a všech pevných částech těla – kde zaviňuje stáří, stařeckou slabost a "přirozenou smrt".

 

     Chléb (z pšeničné mouky) se může právem nazvat pomocníkem života, pokud by byl posuzován podle množství výživných látek, které obsahuje. Jde-li o minerální hmotu, můžeme ho stejným právem nazvat "pomocníkem smrti".

 

 

Novinky

 

     Pramenitá voda obsahuje tolik minerálií, že to jednomu nahání strach. Bylo vypočítáno, že voda průměrné kvality obsahuje tolik karbonátů a jiných součástí vápna, že člověk, který pije denně průměrné množství, přijme za 40 roků života do těla tolik minerálií, že by se z nich dal zhotovit sloup z pevného vápna nebo mramoru ve velikosti dospělého muže.

 

     Obsah vápníku v pramenité vodě je tak vysoký, že by to množství, které denně přijmeme, stačilo ucpat tělo tak, že by se stařecká slabost a smrt dostavily daleko předtím, než bychom dosáhli dvaceti let - kdybychom neměli naše ledviny a ostatní vyměšovací orgány, které vápno v pozoruhodném množství z těla "vyhodí".

 

     Tyto orgány vyloučí však jen část této látky. Představíme-li si, že se denně přijme deset dílů, pak se osm až deset vyloučí a jeden nebo dva zůstanou někde v těle. Jestliže tento proces pokračuje den co den a rok co rok, pevná materie se střádá a aktivita s flexibilitou dětství se ztrácejí do slabosti a strnulosti, což se omylem nazývá "stářím“:

 

     Známý příklad minerálních usazenin je obyčejný kotlík na čaj nebo parní hrnec. Každá hospodyně ví, že se na dně a stěnách nádoby, která se stále používá, usazuje kamenitá tvrdá substance - "zvápenatěnina".

 

     Je známo, že se za dvanáct měsíců nashromáždí 2 – 2,5 kg této substance. Čtenář by se neměl nechat oklamat tím, že by si myslel, že zůstane-li tolik na stěnách čajové konvice, pak musí být voda po uvaření bez vápna. Je sice pravda, že vařením něco uhličitanu vápenatého vypadne, ale největší část těchto usazenin pochází z té vody, která se ve formě páry vyvařila. O tom se můžeme lehce přesvědčit vyšetřením vody před vařením a po něm. Zjistí se, že obsahuje minerálie nezávisle na tom, jak dlouho se vařila. Filtrování je také zbytečné, neboť tím se odstraní jen to, co ve vodě plave, zatím co minerálie, o kterých mluvíme, v rozpustném stavu zůstávají.

 

     Proto je pramenitá voda - přestože vypadá jasná, a průhledná - zatížena značným množstvím pevných, ucpávajících látek, a proto je v každé formě k vnitřnímu používání nevhodná nebo přinejlepším málo vhodná." 3

 

 

předchozí   …   další

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze