Zázvor

 

Zázvor

Zingiber officinalis Ros.

 

 

     Jedno z nejstarších tropických koření, původem z asijského kontinentu. Píše se o něm v čínských análech a zmiňují se o něm staroindické záznamy psané sanskrtem. Byl znám starým Římanům a Řekům, protože se o něm rozepisuje Plinius i Dioskorides. Evropu opanoval zázvor až ve středověku. Arabští obchodníci dlouho tajili jeho původ, který opřádali tajuplnými a smyšlenými historkami. Dnes je zázvor levným a všeobecně rozšířeným kořením a má nemalé použití i v lidovém lékařství.

 

     Rostlina zázvoru patří mezi jednoděložné. Má rákosovité listy a pěstuje se pro dužnaté, hlízovité ztlustlé oddenky. Ty bývají až 10 cm dlouhé, zaškrcované a po obou stranách zploštělé. Planě rostoucí se nevyskytuje a na plantážích se rozmnožuje vegetativně, tj. částmi oddenků. Pěstuje se hlavně v Indii, Číně, Japonsku, ale i na Jamajce a v západní Africe.

 

     Roste hlavně v nížinách na lehčích, ale humózních půdách s dostatkem vláhy. Nesnáší přímé sluneční paprsky, proto se často pěstuje ve stínu jiných kultur. Po zaschnutí nadzemní části se oddenky vyorávají, perou, suší a dále upravují.

 

     Podle způsobu zpracování se na světovém trhu vyskytují zázvor neloupaný, pololoupaný, loupaný a zázvor bělený, K přípravě bílého zázvoru loupaného se oprané oddenky tence oloupou a potom suší v tenkých vrstvách na slunci nebo zvolna ve stínu. Neloupaný zázvor je vypraný, horkou vodou spařený a posléze usušený oddenek i s kůrou. Vápněný nebo bělený zázvor loupaný i neloupaný se před sušením máčí ve vápenné vodě, bělí se chlórovým vápnem nebo kyselinou siřičitou.

:o(((( - nekupujte

 

     Zázvor obsahuje asi 2% éterického oleje, zázvorovou silici a štiplavě ostrou látku zvanou gingerol. Z oddenků se připravuje zázvorový olej, esence, suší se a melou, přidávají se do nejrůznějších směsí, z nichž nejznámější je „curry powder" a „curry sauce".

 

     Silice se používá na toaletní přípravky a k výrobě léčiv. V Asii se s oblibou konzumuje čerstvý různě upravovaný zázvor v jídlech.

 

Pro ty, kteří se rozhodli svou potravu nejdříve zničit vařením:

     Zázvoru používají hodně pekaři a cukráři do perníků a biskvitů, ale používá se i ke kořenění masa, drůbeže, ryb apod. V různých částech světa je oblíben léčivý zázvorový čaj. V Anglii a Spojených státech mají i zázvorové pivo (gingerbeer) a limonádu. Pokrájený zázvor se také nasoluje a proslazuje. Význam má i v likérnictví.

 

 

předchozí   …  

Naše menu vyberte si

Zdraví na dlani V bavlnce Zářící zdraví Kosmetika Dáša Úsměv pro děti - videopřednášky o dětech Jana-masáže

Videa Video recenze